Kam na výlet v Chorvatsku?

16648001

Cesta do minulosti

Neveliké městečko na malinkém ostrůvku spojené s pevninou zvedacím mostem – to je Trogir.

Výletní městečko se nachází přibližně 27 kilometrů od hlavního města cestovního ruchu Splitu. Láká návštěvníky především historickými památkami a moderní pěší promenádou podél moře. V Trogiru si budete připadat, jako byste se přesunuli o pár tisíc let do minulosti, protože atmosféra tu na vás bude sálat všemi směry.

Zvedací most do světa historie

Můžete navštívit veliké množství památek jako například románský kostel Jana Křtitele, kostel sv. Barbory, ale hlavní dominantou, kterou rozhodně nepřehlédnete, je pevnost Kamerlengo a její obranné věže, kam se za drobný poplatek můžete podívat.
V Trogiru se dochovaly i další významné stavby jako je palác Lucićů, někdejší Knížecí palác nebo městské muzeum Trogiru. Na nábřeží stojí klasicistní gloriet postavený na počest Napoleonova generále Marmonta, který dobyl v napoleonských válkách celé zdejší přímoří.
Městečko, které bylo zařazeno na seznam UNESCO, bylo původně spojené s pevninou kamenným mostem, nyní už moderním zvedacím mostem nebo z druhé strany dřevěným mostem z hlavního parkoviště.

Opevněné centrum

Trogir se značně rozrostl i na pevninu podél ostrova, ale historické centrum bylo zachováno. Při návštěvě Trogiru budete uchváceni především historií, starými opevněními a obrannými věžemi, na kterých je momentálně vybudovaná rozhledna či restaurace.
Ve 3. stol. př.n.l. zde založili Řekové osadu Tragurion („osada pod Kozím vrchem“). Větší rozkvět této osady tenkrát brzdilo sousedství Salon (dnešní Solin u Splitu), hlavního město římské provincie Dalmácie. Po jeho zničení Avary a Slovany v 6. stol. se část utečenců uchýlila do opevněného Trogiru. Bohužel přes mnohaletý odpor všech občanů Trogiru se Benátčanům v roce 1420 přece jen podařilo město dobýt a usadit se zde na necelých 400 let. Benátské panství vystřídali nakrátko Francouzi, potom na sto let Rakušané. Až v roce 1918 je Trogir v chorvatských rukou.

Výlet za zábavou

Trogir je především výletní městečko, a proto zde nehledejte úchvatnou přírodu a spoustu pláží a apartmánu nýbrž desítky obchůdků, lákat vás budou desítky restaurací či koktejlových barů, kde hlavně v nočních hodinách na hlavní promenádě budete mít problém sehnat volný stůl.
Kotvit zde totiž mohou i jachty a tak není divu, že smetánka zde občas zavítá se svou velkou jachtou do místních podniků na večeři.

Autem nebo lodním taxi

Pokud zavítáte do Trogiru autem, je pro vás připraveno za menší poplatek veliké parkoviště před branami historického centra.
Většina návštěvníků ve večerních hodinách využívá lodní taxi, které jezdí každou hodinu z nepříliš vzdálených letovisek Seget Donji a Seget Vranjica, kde je ubytováno ve zdejších apartmánech, kempech či hotelích stovky lidí a ti vyrážejí v podvečerních hodinách právě na výlet do Trogiru. Pokud jste ubytování mimo Trogir, lodním taxi se za dobrou cenu dostanete do Trogiru a je to nepochybně zážitek.

Po výletě do vody

Pokud se budete chtít po procházce městečkem trochu zchladit, kamenité i oblázkové pláže najdete na městském koupališti v zátoce Saldun na břehu ostrova Čiovo. Ale koupání je dostupné i na dalších místech na ostrově, případně v sousedství, na pobřeží za Trogirem směrem k Segetu Donji a dále pak na pláži zdejšího hotelového komplexu Medena.

Trogir je zkrátka městečko, které musíte navštívit a vzpomínat na něj budete jen v dobrém.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *