Chorvatská Madeira

hvar-419816_1280

Hvar je jedním z chorvatských ostrovů, který je u turistů hodně oblíbený. Kvůli krásným plážím se mu někdy přezdívá „chorvatská Madeira“.

Počasí na Hvaru je pro letní dovolenou ideální. Například v červenci je průměrná teplota téměř dvacet pět stupňů Celsia. Návštěvníci si tak za slunečního svitu, kterého je tady okolo tří set dnů v roce, užijí krásné pláže a průzračně čistou vodu. V zimním období je pak ostrov populární pro přímořské ozdravné pobyty, kdy se zde teplota pohybuje okolo devíti stupňů. Ostrov Hvar vám zajistí příjemně strávenou dovolenou.

Historické památky a podmořský život

Vynechat byste rozhodně neměli památky, jichž je na Hvaru dostatek, a to nejen těch, které na ostrově zanechali v dávné minulosti Řekové. Velké množství památek ocení zejména turisté se zájmem o historii tohoto místa.
Okolo Hvaru je také krásný podmořský život. Pozor si ale dejte na mořské ježky, kterých je tu jako žížal po dešti. Hvar je ideální pro vyznavače vodních sportů, potápění a dokonce i rybolovu. Když na Hvaru budete trávit delší čas, okuste ryby a mořské plody všech druhů nebo jehněčí maso.

Pláže od A do Z

Ale především je Hvar ideálním místem k odpočinku. Ať se vydáte na ostrově za koupáním kamkoliv, všude vás čeká křišťálově průzračné a blankytně modré moře. Najdete zde pláže snad všech typů od písčitých s drobným pískem, přes štěrkové, oblázkové až po kamenité a rozsáhlé kamenné plotny, na kterých se dá bezbolestně ležet jen s měkkou podložkou.
Pláže uměle vytvořené s betonovými plošinami upravené k pohodovému opalování najdete v městských střediscích ostrova např. ve Hvaru, Stari Gradu a Jelse, kde jsou možnosti koupání vzhledem k počtu turistů omezené. Za nerušeným divokým koupáním neváhejte popojet o něco dále od těchto přeplněných letovisek.

Na severu se zátokami

Na severním pobřeží vane silnější vítr (tzv. Bura) než na pobřeží jižním, moře je tu bouřlivější a divoké. Pláže obklopené borovými lesy si o samotě nejlépe vychutnáte např. u Viry. Kromě té oblázkové, patřící ke kempu, se zde nachází malebná malinká pláž Jagodna s několika menšími zátokami přístupnými jen od moře nebo úzkou kamenitou pěšinkou vedoucí z Viry.
Nespoutanou přírodu bez turistů najdete také několik kilometrů za Stari Gradem v nádherné bleděmodré zátoce Žukova s hladkými kamennými plotnami. Dá se zde příjemně a nerušeně relaxovat celý den. Auto zanechte ve Vela Rudine a vydejte se pěšky dolů po stráni, nebojte, nemůžete jí minout.

Jižní zub

Určitě nevynechejte přírodně zajímavou pláž u útesu Zub Zarače. Tento dlouhý skalnatý „zub“ uzavírá z jedné strany oblázkovou pláž Velo Zarače. Pokud se vám toto místo zdá příliš přeplněno turisty, což je v hlavní sezóně skoro jisté, uvelebte se na některém ze skalisek okolo zátoky.
Občerstvení zajišťuje místní restaurace nacházející se přímo v ohybu této zátoky.
Nejkrásnější pohled na Zub je však seshora od silnice, po které se dostanete i k další zajímavé pláži – Dubovica, rozprostírající se také v hlubokém srázu pod novou silnicí vedoucí na Stari Grad.
Dolů seběhnete za pár minut, ale nahoru to jde hůře, zvlášť za parného počasí. Proto si sem zajeďte až k pozdnímu odpoledni a kochejte se západem slunce v útulné dubovické hospůdce třeba se sklenkou vynikajícího hvarského vína Plavac.

Napsat komentář