Moraváci jsou proslulými milovníky burčáku, avšak dá se říct, jde o hodně regionální záležitost. Máte rádi moravský burčák?
Burčák se pije na Moravě, na Slovensku, pak ještě u našich sousedů v Rakousku a v Německu. Všude jinde je to záležitost spíše nevídaná. Máte na tuto zdravou pochoutku chuť? Burčák jižní Morava, to je zdravý nápoj plný vitamínů, bohatý na stopové prvky, s příjemnou vůní. Díky vinařství, jakým je rodinné vinařství Holanek, máme možnost užít si burčák s ekologicky obhospodařovaných vinic.
Doba burčáku je tady
Holanek nabízí červený burčák z odrůd Svatovavřinecké a Neronet a burčák bílý z odrůd Ryzlink vlašský, Rulandské šedé, Müller Thurgau a Muškát moravský. Sláva burčáku je každoročně jenom velice krátká. I typický burčák Pálava, tedy burčák vinařství Holanek, je k ochutnání a k zakoupení pouze do konce listopadu. Pak se slaďounký burčák začne definitivně měnit v nápoj bohů – ve víno.
Burčák má minimum alkoholu a skvělé účinky na zdraví
Zdravých nápojů dnes ubývá. Burčák setrvává, i když si jej máme možnost užít jen po velice omezenou dobu během roku. Přirozené cukry v burčáku nemají negativní vliv na organismus. Živé kvasinky v nápoji napomáhají lidem s problematickým trávením. Z vitamínů jsou bohatě zastoupeny především vitaminy typu B, které jsou důležitými rovněž pro náš imunitní systém. Stavte se v Ivani ve vinařství Holanek pro lahodný letošní burčák.
Vinařství Holanek
Moderní rodinné vinařství Holanek se nachází v pálavské vesničce Ivaň. Vinařství je obhospodařováno moderními ekologickými pěstebními technologiemi a k výrobě vína i burčáku se používá vždy výhradně vlastní produkce hroznů. Ty se pěstují na 25 hektarové viniční trati Aeibis. Hrozny vždy dozrávají přirozeně, bez chemických zásahů. I díky tomu jsou vína přírodní a vysoce jakostní. Zrání probíhá v historickém klenutém sklepě v dřevěných sudech. Kvalitní vína z vinařství Holanek lze zakoupit rovněž v e-shopu, a to včetně speciálních přívlastkových vín.