Co jste nevěděli o Chorvatsku…

croatia-1473262_1280

Kravata

Chorvatsko je zemí původu kravaty. Jako módní doplněk ji po Evropě v 17. století rozšířili chorvatští vojáci a tak byl v roce 1667 v době Ludvíka XIV. vytvořen i zvláštní pluk “Royal Cravates”, pojmenovaný podle Chorvatů. Od nich tento nový módní předmět, který se nosil <> (chorvatským způsobem), převzali Pařížané. Tento výraz se velmi brzy stal kořenem nového francouzského slova <> – kravata.

Ocenění Chorvatsko

Známý světový vydavatel turistických průvodců “Lonely Planet” prohlásil Chorvatsko v roce 2005 nejpopulárnější destinací světa. Chorvatsko získalo první místo, dále následují Čína, Argentina, USA, Itálie a Kostarika.

Renomovaný světový vydavatel turistických průvodců, map a atlasů “Michelin” na úvodní stránce nejnovějšího vydání atlasu Evropy z konce března 2005 uvedl mapu Chorvatska.

USTOA (Sdružení amerických cestovních kanceláří) si v roce 2006 vybralo Dubrovník pro pořádání výroční konference.

16. července 2005 “New York Times” publikoval velkou reportáž o Chorvatsku – “V Chorvatsku vzniká nová riviéra”.

Chorvatsko bylo nejoblíbenější “last minut” destinací německých turistů v roce 2005, jak ukázal průzkum, který provedl Evropský Institut Turizmu (ETI)

Časopis National Geographic Adventure prohlásil Chorvatsko v roce 2006 nejžádoucnější “Žhavou dobrodružnou destinací”.

Soubor národních písní a tanců Chorvatska LADO

LADO je zastaralý slovanský výraz, často používaný jako refrén ve starých obřadních písních severozápadního Chorvatska a je synonymem slov dobrý, milý, drahý.

Soubor národních písní a tanců Chorvatska LADO byl založený v roce 1949 v Záhřebu jako státní profesionální soubor.

soubor Lado

Jeho 36 špičkových tanečníků, kteří jsou zároveň i vynikající zpěváci, se s lehkostí mění z folklorního tanečního souboru na reprezentační folklorní sbor a 15 výborných hudebníků hraje na čtyřicet různých nástrojů.

Ve svém impozantním choreografickém a hudebním repertoáru Soubor LADO především zachovává původní lidové umění, čímž je známý po celém světě.

Pro jedinečnou kolekci autentických a velmi cenných lidových krojů (více než 1000 kompletů) je každý koncert Souboru LADO svým způsobem přehlídkou originálního chorvatského tradičního oděvu.

Když se v jedné ukázce koncertu Souboru LADO uvádí, že je jeho provedení jako chuť pramenité vody, je to pravděpodobně jeho nejlepší charakteristika:
čistá a osvěžující, potřebná každému, na jejíž hladině se odráží člověk a celý národ se svojí kulturou.
www.lado.hr

Napsat komentář