Faraonova pomsta může padnout i na vaši hlavu. Jak se jí ubránit?

egypt-1980586

Pod honosným názvem „Faraonova pomsta“ se neskrývá pouze série smrtelných nehod, která postihla objevitele hrobek v Údolí králů. Označujeme jím i závažné střevní potíže, jimiž nejen čeští turisté často trpí při návštěvě této africké země. Poradíme vám, jak si jimi nenechat zkazit dovolenou.

Exotické bakterie s vaším organismem mohou pořádně zamávat

Obyčejné bakterie, které jsou v Egyptě doma a místní obyvatelstvo nijak neohrožují, mohou nám Evropanům snadno způsobit vážnou nevolnost, křeče v břichu, zvracení, malátnost i horečku. Tyto mikroorganismy se dokonale přizpůsobily teplým podmínkám a člověk žijící v subtropickém pásu jim často nedokáže odolat. Ne každého ovšem tyto potíže postihnou a ne každé střevní problémy lze klasifikovat jako obávaného „faraona“. U menších zažívacích obtíží bývají obvykle na vině jiná úprava jídla, odlišné hygienické podmínky nebo prosté přejezení. Také průběh mívá toto onemocnění různý – někdo trpí týden, jiný si dvakrát odskočí na záchod, u někoho nastoupí hned, u jiného třeba až po příjezdu z dovolené.

Nebezpečí se skrývá ve vodě

Nejlepší strategií samozřejmě bývá pokusit se nákaze zcela vyhnout. Bakterie jsou doma hlavně ve vodě, proto v žádném případě nepijte vodu z kohoutků. Raději si pořiďte balené vody a v obchodě pečlivě zkontrolujte, zda je uzávěr neporušený. Kdo chce sázet na jistotu, měl by si v balené či převařené vodě čistit i zuby. V místních restauracích si pak dávejte pozor na nápoje s ledem, chladivé kostky mohou kontaminovat i jinak bezpečný nápoj. Nezapomeňte také omývat balenou vodou i ovoce, které jste zakoupili mimo hotelový komplex. Ač to může být těžké, vyhněte se i zmrzlině místní výroby.

Jak faraona porazit

Když už vás Faraonova pomsta potrápí, provizorně lze použít léky přivezené z domů, jako jsou Endiaron nebo černé uhlí, mnohem účinnější jsou ale ty, které pořídíte přímo na místě. Hledejte v lékárně Antinal, Drotazide, Diar nebo Streptoquin, ty všechny vám od potíží pomohou a měly by obsahovat i příbalový letáček v angličtině. Dávkování tak budete moci přizpůsobit intenzitě vaší nemoci. Vyrazíte-li na dovolenou v Egyptě se spolehlivou cestovní kanceláří, pomůže vám i její delegát, případně poskytne kontakty na lékaře. Rozhodně tedy není třeba, abyste se vysněného Egypta kvůli možným střevním potížím vzdávali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *