Faraonova pomsta může padnout i na vaši hlavu. Jak se jí ubránit?

egypt-1980586

Pod honosným názvem „Faraonova pomsta“ se neskrývá pouze série smrtelných nehod, která postihla objevitele hrobek v Údolí králů. Označujeme jím i závažné střevní potíže, jimiž nejen čeští turisté často trpí při návštěvě této africké země. Poradíme vám, jak si jimi nenechat zkazit dovolenou.

Exotické bakterie s vaším organismem mohou pořádně zamávat

Obyčejné bakterie, které jsou v Egyptě doma a místní obyvatelstvo nijak neohrožují, mohou nám Evropanům snadno způsobit vážnou nevolnost, křeče v břichu, zvracení, malátnost i horečku. Tyto mikroorganismy se dokonale přizpůsobily teplým podmínkám a člověk žijící v subtropickém pásu jim často nedokáže odolat. Ne každého ovšem tyto potíže postihnou a ne každé střevní problémy lze klasifikovat jako obávaného „faraona“. U menších zažívacích obtíží bývají obvykle na vině jiná úprava jídla, odlišné hygienické podmínky nebo prosté přejezení. Také průběh mívá toto onemocnění různý – někdo trpí týden, jiný si dvakrát odskočí na záchod, u někoho nastoupí hned, u jiného třeba až po příjezdu z dovolené.

Nebezpečí se skrývá ve vodě

Nejlepší strategií samozřejmě bývá pokusit se nákaze zcela vyhnout. Bakterie jsou doma hlavně ve vodě, proto v žádném případě nepijte vodu z kohoutků. Raději si pořiďte balené vody a v obchodě pečlivě zkontrolujte, zda je uzávěr neporušený. Kdo chce sázet na jistotu, měl by si v balené či převařené vodě čistit i zuby. V místních restauracích si pak dávejte pozor na nápoje s ledem, chladivé kostky mohou kontaminovat i jinak bezpečný nápoj. Nezapomeňte také omývat balenou vodou i ovoce, které jste zakoupili mimo hotelový komplex. Ač to může být těžké, vyhněte se i zmrzlině místní výroby.

Jak faraona porazit

Když už vás Faraonova pomsta potrápí, provizorně lze použít léky přivezené z domů, jako jsou Endiaron nebo černé uhlí, mnohem účinnější jsou ale ty, které pořídíte přímo na místě. Hledejte v lékárně Antinal, Drotazide, Diar nebo Streptoquin, ty všechny vám od potíží pomohou a měly by obsahovat i příbalový letáček v angličtině. Dávkování tak budete moci přizpůsobit intenzitě vaší nemoci. Vyrazíte-li na dovolenou v Egyptě se spolehlivou cestovní kanceláří, pomůže vám i její delegát, případně poskytne kontakty na lékaře. Rozhodně tedy není třeba, abyste se vysněného Egypta kvůli možným střevním potížím vzdávali.

Napsat komentář