Víte, jak bez obtíží cestovat na vodě, po souši i ve vzduchu?

cruise-1578528_1920

Cestování je pro mnohé z nás velkým koníčkem. Dostat se na místo určení je neodmyslitelně spojené s dopravou, která však může některým z nás udělat ze života doslova peklo. Nevolnost, zvýšený tlak, bolest v uších. Přečtěte si, jak s těmito neduhy zatočit.

Žaludečními nevolnostmi často trpí zejména děti a říká se, že až si na problematický dopravní prostředek zvyknou, toto omezení prostě zmizí. Co když, ale nevolnosti a problémy spojené s cestováním přetrvají až do dospělosti? Připravili jsme pro vás několik rad, jak si užít cestování naplno.

aircraft-1043836_1920

V letadle mě bolí uši

Změnu tlaku v letadle vnímají všichni. Někdo je však citlivější a prožívá mnohem větší bolest než soused sedící vedle.

Proč nás při létání bolí uši?

Při vzlétání se tlak na palubě postupně snižuje až na hladinu, která se bude udržovat po celu dobu letu. Tento tlak je nižší než na zemi, a proto dochází k přetlaku ve vnitřním uchu. Vzduch se přes Eustachovu trubici snaží dostat ven. I přesto, jak to zní hrozivě, je vnímání boleti při vzlétání menší než při přistávání.

Při přistávání se tlak opět mění. Tentokrát se zvyšuje a tlačí bubínek v uchu směrem dovnitř. K vyrovnání tlaku dojde tím, že se zvýší i tlak ve vnitřním uchu. Vzduch je v tomto případě do Eustachovy trubice nasáván, což je pro někoho bolestivější než v předchozím případě.

Jak s vyrovnáváním tlaku v uších bojovat?

Metod, rad a nápadů existuje hodně. Mezi nejúčinnější patří:

  • Žvýkaní a cucání bonbonů – při této činnosti zůstává Eustachova trubice otevřená a tlak se snadněji vyrovnává. Na palubě letadla vám většinou letušky nabídnou tvrdé cucavé bonbony, ty jsou však ochucené kyselinou citronovou, po které se kazí zuby. Proto je lepší si přibalit bonbony z hořké čokolády Diana. Kakao, ze kterého je čokoláda vyrobena obsahuje fluor, který pozitivně působí na zuby a zabraňuje tvorbě zubního kazu.
  • Nakapejte si do nosu – kapky do nosu zabrání otoku sliznice, a proto může vzduch lépe proudit přes Eustachovu trubici.
  • Zacpěte si nos – „Valsalvův manévr“ spočívá v nádechu, zacpání nosu a jemnému výdechu přes zacpaný nos. Tím vyrovnáte tlak v uších. Tento způsob však není dobrý pro pasažéry, kteří trpí záněty středního ucha a celkově onemocněním uší.

Zvedá se mi žaludek

Dalším častým problémem při cestování je žaludeční nevolnost. Nejčastěji nás může potkat v dopravních prostředcích pozemní komunikace a na lodích. Někdo se nevolnosti časem zbaví, někdo s ní musí bojovat celý život.

Jak předcházet nevolnosti?

Důležitá je prevence jídlem i chováním. Dobře se na cestu připravte.

  • Volba sedadla – před cestou si vyberte takové sedadlo, na kterém jsou nejméně cítit otřesy dopravního prostředku, kde je dobře vidět a kde budete mít možnost rychlého úprku. Tyto nároky splňují především přední sedadla.
  • Lehké jídlo před cestou – cestovat byste neměli s prázdným ani přeplněným žaludkem. Před cestováním je ideální najíst se suchého rohlíku. Rozhodně nejezte mastné a tučné věci, ani věci kyselé.
  • Během cesty se zabavte – ve sluchátkách poslouchejte písničky, zahrajte si slovní fotbal nebo se snažte usnout.

Co dělat, když se nevolnost dostaví?

Zastavte a zhluboka se nadechněte čerstvého vzduchu, lehněte si nebo si sedněte. Na čelo si dejte studený obklad, hodně se napijte vody a ujistěte se, že s sebou máte sáček. Jen pro jistotu.

Napsat komentář