Krása plitvických jezer

plitvice-lakes-984280_1280

Chorvatsko je tradiční a oblíbenou prázdninovou destinací českých turistů, odhaduje se, že letos tuto zemi navštíví opět kolem 850 000 Čechů.

Chorvatsko však není jen nejoblíbenější destinací českých turistů, patří k celosvětově nejlepším místům pro dovolenou. Dokonce bylo doporučeno jako cíl dovolenkových cest prestižním deníkem New York Times!
V Chorvatsku se nachází jeden z nejkrásnějších a nejproslulejších národních parků – Plitvická jezera. Připadáte si tu jako v ráji. Tyrkysová jezera, impozantní vodopády, bílé skály. Není divu, že Plitvická jezera jsou nejen přírodním skvostem Chorvatska, ale i pod ochranou UNESCO. V 60. letech si krajinu bývalé Jugoslávie vybrali západoněmečtí režiséři k natáčení zfilmovaných románů Karla Maye.

Vytoužený déšť

Podle pověsti jezera vznikla v době velkého sucha, kdy se všichni obyvatelé modlili byť i o jedinou kapku vody. Nad lidem se tehdy slitovala Černá královna a spolu s větrem a hromy přivolala vytoužený déšť. Ten pak trval mnoho dní, dokud se nevytvořila jezera.
V případě, že se rozhodnete park navštívit, je možné se tam dostat magistrálou spojující chorvatské hlavní město Záhřeb s Dalmácií a díky významnosti tohoto místa jsou příjezdové cesty velice dobře značené. Ubytování je možné v řadě soukromých objektů i hotelů.

Vodní království

Park je možné navštívit v průběhu celého roku, přičemž v zimě se vám naskytne jedinečný pohled na zamrzlá jezera a vodopády vytvářející poutavé ledové kreace. Pro návštěvníky jsou pořádány okružní jízdy ve speciálních vyhlídkových vozidlech a loďmi na elektrický pohon. Nejprve jste lodí přepraveni přes jezero a ocitnete se tak ve vodním království, kde přímo mezi stromy, ale i všude kolem vás tečou zurčící potůčky.

Pěšky nebo autobusem

Po parku se pohybujete pěšky po upravených dřevěných chodníčcích a stezkách a ocitáte se tak přímo mezi říčkami a jezery. V případě, že už se budete cítit zmoženi, je možné dopravit se ke vchodu speciálními vyhlídkovými autobusy, které vás zdarma odvezou od zastávek nacházejících se v blízkosti jezer.
V okolí pak můžete navštívit například lyžařské sjezdovky (v zimě), jeskyně, starodávny mlýn, vyzkoušet si rafting a mnohé další.
Je řada míst, která stojí za shlédnutí, ale Plitvická jezera jsou perlou na jejich koruně. Rozhodně stojí za to, až pojedete v létě k Jadranu, udělat si u chorvatského Karlovace odbočku a projít si místa nekončícího dětství.

MŮŽE SE HODIT:

Kolik vás to bude stát?

Vstupné od dubna do října v kunách:
dospělí 110 kun, skupiny nad 15 lidí – 100 kun na osobu, děti od 7 do 18 let 55 kun, děti do 7 let zdarma
1 kuna = 3,590 Kč (k 1. 10. 2016)

Cena zahrnuje jízdné speciálním autobusem a parníčkem v rámci vybraného programu prohlídky. Vstupenka platí jeden den, ale v případě delšího pobytu, čímž je míněno ubytování v ubytovacích zařízeních v rámci národního parku, se může prodloužit na recepci ubytovacího zařízení. Návštěva je možná i se psem, musí však být na vodítku.

Parkovné není zahrnuto v ceně vstupenky a platí se zvlášť:
za osobní auto: 7 kun/hodinu
za obytný vůz, automobil s přívěsem a autobus: 70 kun za den,
motocykl: zdarma
Více na: www.np-plitvicka-jezera.hr

Napsat komentář