Národní park Biokovo

biokovo-910238_1280

Biokovo je nádherné pohoří, které se tyčí v těsné blízkosti nad celou Makarskou riviérou, s nejvyšší horou sv. Jure.

Přestože pohoří Biokovo stoupá strmě od pobřeží, je snadno dostupné. Doprava je zde povolena však jen od rána do setmění. Vrchol sv. Jure byl pojmenován po staré kapli, a výstup na něj po značených turistických stezkách není úplně náročný.

Bílý park s krásným výhledem

Proč se park přírody jmenuje právě Biokovo? To není dodnes úplně jasné – můžete si vybrat ze dvou výkladů. „Když stojíte nahoře, vidíte kolem sebe, ať se podíváte kamkoliv, převážně bílou barvu, a to čistý vápenec, ze kterého celé pohoří je“. Jednou z variant je tedy to, že svůj název má právě kvůli bílé barvě. Další výklad je odvozen od varianty bi-oko – jako dvojí oko. Tím jedním se díváte do překrásných hor a to druhé se může kochat výhledem na moře a ostrovy.

Pěšky, na kole i autem

Tento park přírody uchvátí přitom snad každého, kdo se do něj vydá – ať už pěšky, na kole nebo osobním autem. Na rozdíl od jiných pohoří zde ale nenarazíte na žádné horské potůčky. Přitom je tu spoustu malých políček, kde se pěstuje převážně zelenina a brambory. Díky zvláštní mastné půdě ale prý stačí, aby v létě jednou vydatně zapršelo, a vláhy pro úrodu zeleniny je pak po celou dobu dostatek.

Cesta na vrcholky hor

Nejvyšší vrchol Biokova Sv. Jure (1.762 m.n.m.), se nachází 25 km od Makarské. Až na vrchol byla poměrně nedávno vybudována silnice, jež vede přírodním parkem Biokovo, který je přístupný od 7:00 do 20:00 hodin (noční zákaz je kvůli divokému kempování a nebezpečí požáru). Silnice nabírá výšku mnoha serpentinami, místy je bez svodidel. I když je bezpečná, je přece jen určena pro zkušené řidiče pevných nervů.
Po cestě na nejvyšší horu Biokova – Sv. Jure – se nabízí neuvěřitelné množství pohledů do hor a na krásné pobřeží Makarské riviéry a přilehlé ostrovy Brač či Hvar. Ten je z výšky skoro dvou tisíc metrů nad mořem jedinečný. Severní strany pohoří jsou do výšky 400 metrů porostlé převážně buky, ve vyšší nadmořské výšce pak narazíte na biokovskou černou borovici. Ostatní svahy jsou čistě bílé.

Televizní kostelík

Na hoře Sv. Jure – druhé nejvyšší hoře Chorvatska – je od konce šedesátých let minulého století umístěn televizní vysílač. Těsně vedle něj pak uvidíte malebnou kapličku. O historickou památku se ale bohužel nejedná: kostelík je nový. Na místě, kde stojí vysílač, stála kamenná kaplička z dvanáctého století. Podmínkou pro stavbu vysílače bylo ji přemístit. To se ale nepovedlo, byla zbourána a pak byla vedle vysílače postavena tato nová. Dovnitř se můžete podívat jen na svátek svatého Jiří.
Kostelík tedy historickou hodnotu nemá – malé kamenné stavby, které jsou u políček se zeleninou, ale určitě ano. Jsou to dokonce jediné domky, které je možné v parku přírody vidět.

Napsat komentář