Pomalu se to blíží. Letní dovolená za rohem. Kufry skoro zabalené a vás už i ve snech děsí představa té nekonečné cesty v rozpáleném autě, kterému ani pořádně nefunguje klimatizace. Jediné, co se vám v tu chvíli honí hlavou, je krásně vychlazené točené. Ostatně, ani lahváčem by člověk v tom vedru nepohrdnul. Česká republika má sice pro alkohol za volantem přísně stanovenou nulovou hranici, některé dovolenkové destinace však v tomto ohledu tak přísná pravidla nemají. Kde se tedy můžete bez ostychu osvěžit rezavými bublinkami, abyste se pak nemuseli bát sednout za volant?
Nulová tolerance v Česku
Oblíbené destinace jako například Chorvatsko, Řecko či Itálie jsou sice členskými zeměmi EU, při řízení ovšem na míru tolerance alkoholu v Evropě nahlíží každá země poněkud rozdílně. Byť jsou Češi z domova zvyklí na nekompromisní nulovou hranici, na dovolené v některých evropských zemích si lze před jízdou s ledovým klidem dopřát klidně pivo nebo i dvojku bílého. Před dovolenou se ale ještě raději ujistěte, kolik vám v dané zemi těch lahváčů za volantem budou tolerovat. V mnoha evropských zemích včetně oblíbených přímořských oblastí například dělí řidiče do tří kategorií na základě zkušeností, a podle toho se vypočítává i míra tolerance. Pokud jste třeba řidič začátečník, pivo vám nedovolí ani v Chorvatsku.
Autem po Evropě
Chystáte-li se autem do Itálie, určitě vás potěší, že hranice je zde 0,5 promile, pokud tedy nejste začátečník nebo profesionální řidič. V tom případě se od alkoholických nápojů raději držte dál. Řidiči v kategorii standard si však klidně mohou u oběda dopřát třeba výborné místní víno. Pálenky si ale raději nechte až na večer, ty už by v toleranci totiž být nemusely. Co se týče konzumace alkoholu za volantem, čekají vás stejná pravidla jako v Itálii i při cestě autem do Chorvatska. Ani chorvatští policisté vám za půl promile určitě nezabaví papíry ani vozidlo.
Je opravdu příjemné, když si během parného léta k obědu dáte vychlazené pivo, ani na dovolené byste ale neměli zapomínat na míru. Obzvlášť, jestli se pak chystáte na projížďku autem. Pokud si nejste jistí, jak rychle vaše tělo dokáže odbourávat alkohol, a tedy kdy můžete usednout za volant, můžete odpolední pivo oželet. Nebo si pro jistotu do kufru zabalit alkohol tester.