Když se řekne Chorvatsko, většinu Čechů napadne „příjemná dovolená za rozumné ceny v nedaleké vzdálenosti od domova, čisté moře a pohoda díky životnímu stylu přímořských obyvatel. Chorvatské moře je však atraktivní destinací nejen pro pobyt, ale i pro milovníky podmoří.
Potápění určené k rekreaci je navíc v Chorvatsku samozřejmě pod dohledem profesionálních potápěčských center povolené leckde i v chráněných zónách, takže se obdivovatelé života pod hladinou mají opravdu na co těšit. Potápět se můžete jak ve skupině několika lidí, v doprovodu vedoucího nebo instruktora potápění, pro ty zkušenější je však možná i varianta individuální, je však třeba si vyžádat povolen, které vám vystaví příslušný kapitanát, pokud máte platný potápěčský průkaz.
První potápění
Láká vás dotknout se podmořského světa pěkně z blízka, ale nikdy jste se o to ještě nepokusili? Chorvatsko je ideální destinace na potápěčské kurzy, protože turistické potápěčské základy nabízejí kompletní potápěčský servis od zapůjčení výstroje, vystavování povolenek, přes ponory s kvalifikovanými instruktory, až po zapůjčení snímací techniky pro zachycení krás podmořského světa. Zájemci o kurz potápění si pod vedením zkušených instruktorů osvojí základní znalosti pro bezpečné potápění díky několika hodinám teorie, z výcviku v bazénu a zkušebním ponorům ve volné vodě. Předpokladem je v podstatě dobrý zdravotní stav, schopnost uplavat na hladině minimálně 200 metrů a věk minimálně 14 let, a cesta k poznávání krás podmoří Chorvatska je otevřena.
Kde to jde?
Ať už vás zajímá spíše vrak nějakého potopeného cestovního trajektu či torpédoborce, střepy amfor, nebo rozmanitý podmořský život, skaliska, křišťálově čisté moře, stěny porostlé korály, mořská jezírka či podvodní propasti, vězte, že
úřady Chorvatska povolily potápění na ostrovech Vis, Kopište, Lastovo, Donji Škoji, Vrhovnjaci, Biševo, Svetac, Brusnik, Sušac, Palagruža, v mořském pásmu 300 metrů kolem ostrova Mljet a ostrova Jabuke, také v oblasti v okruhu 300 metrů kolem potopených lodí Szent Istvan Premuda, Coriolanus Novigrad, Baron Gautsch sv. Ivan na moři a také S-57 na Pelješci.
Kde to nepůjde?
Místa, kam se do podmoří nepodíváte jsou v Chorvatsku značená jako zóny zákazu potápění a patří mezi ně Národní parky Brijuni, Krka, Kornati a Mljet, části vnitřních vod, které zahrnují přístavy, příjezdy do přístavů, přístavní kotviště, oblasti s hustým provozem, zvláštní rezervace a chráněné krajinné oblasti a moře v okruhu 100 metrů kolem střežených vojenských objektů na pobřeží.