Mezi alergie z vnějšího prostředí patří reakce na plísně, parazity, trávu, pyl a stromy. To znamená velmi rozšířené druhy alergií. Zvíře samozřejmě může reagovat jen na jeden z alergenů, není to ale pravidlem. Je proto nutné svého čtyřnohého přítele často kontrolovat. Vypozorovat tyto alergie můžeme velmi často například v letním období. Některá plemena jsou také náchylnější než ostatní. Predispozice mají například Russel Teriéři, Westíci, Buldoci a Zlatí retrieveři.
Projevy alergií
Setkáme se s projevy jak fyzického, tak psychického rázu. Tím nejhorším je nesnesitelné svědění v meziprstí, nadprstí, na hlavě, hrudníku, břiše a anální oblasti. To je důsledek zánětu kůže (nápadně červené fleky a boláky) vyvolaný alergií a neustálým škrábáním. Pes se může snažit napadenou oblast také vykusovat. Proto se mohou na srsti objevit také holé plochy.
Alergické příznaky podobné astmatu jsou u psa naštěstí vzácné. I tak ale může po kontaktu s alergenem dojít ke kýchání a slzení.
Parazité
Mezi nejčastější parazity počítáme roztoče a blechy. Alergická reakce vzniká po kontaktu se slinami těchto nepříjemných tvorů. Příznaky jsou ale v podstatě stejné jako u ostatních alergií. Nejčastěji se tedy setkáme znovu s nesnesitelnými svědivými pocity.
Alergologický test
V moderní veterinární medicíně existuje alergologický screening, který ukáže, zda má zvíře protilátky vůči alergenům z oblasti životního prostřed nebo potravinových alergenům. Doporučujeme však psa často kontrolovat, a vypozorovat na co reaguje nejhůře. To může pomoci u nastavování léčby.
Alergie se nedá úplně zbavit. Podáváním správných medikamentů lze docílit skvělých výsledků, kdy pes může i nadále žít kvalitní život. Pokud se ale alergie neléčí, výrazně ovlivňuje kondici zvířete.
Pro více informací navštivte náš web https://www.genomia.cz/.