Co bychom měli vědět o Maroku

marrakesh-999373_1280

Marocké království nalezneme v severozápadním cípu Afriky. Jeho sousedy jsou na východě Alžírsko, na jihu Západní Sahara a na severu dvě malé španělské exklávy Ceuta a Melilla. Dlouhé krásné pobřeží přímo předurčuje Maroko pro turistické a rekreační využití. Podnebí Maroka je příjemně teplé, ideální doba na návštěvu jsou měsíce duben, květen a říjen. Maroko turistům mimo jiné nabízí poznání jejich tradiční kultury, největší mešity světa, klenot islámské architektury Fes a poušť Saharu s nádhernými oázami. Asi nejlákavějším místem je město Agadir na pobřeží Alantiku, který poskytuje pro turisty zábavu, aktivní sportování a odpočinek.

Ubytování v Maroku

Převážná část hotelů v Maroku dodržují ve své architektuře překrásné stylové tradiční prvky včetně maurských oblouků a nádvoří. Ve většině dobrých hotelích naleznete bazén a subtropickou zahradu s ochotným personálem. Ubytovat se také můžete v nově zrekonstruovaných městských domech, které je možné si pronajmout. Ceny se rozlišují dle hlavní a vedlejší sezóny.

Pláže v Maroku
Pláže v Maroku

Pláže

Pobřežní oblasti mají typické středomořské subtropické klima. Dlouhé pláže s jemným pískem jsou skutečným přímořským skvostem a rájem pro každého návštěvníka Maroka. V Maroku je velký rozdíl mezi přílivem a odlivem což může být nebezpečné i pro zkušené plavce, které mohou víry odehnat od břehu. Známé a oblíbené pláže jsou proto v sezóně neustále pod dohledem plavčíků.

Agadir – 8 km dlouhá písečná pláž probíhá podél města.
Essaouira – 6 km dlouhé, široké pobřeží. Jedná se o jednu z největších pláží v Maroku. Oblíbená mezi surfaři.
Qualidia – Pláž mezi útesy leží severně od Essaouiry.
Plage Blanche – Pláž s protáhlými dunami leží severovýchodně od El-Quatie.

Stravování v Maroku

Doporučujeme se stravovat v lepších restauracích nebo hotelech, ale i tam je určité riziko, že druhý den prozvracíte. Středoevropané nejsou totiž zvyklí na místní potraviny a je třeba i s tímto počítat. Jinak určitě byste měli ochutnat pastillu, což je místní specialita – placka z listového těsta plněná rafinovanou směsí mandlové pasty a holubího masa. Mezi místní klasiku patří rovněž grilované skopové špízi a jako v mnoha jiných zemích severní Afriky Kuskus – pokrm z krupice, tvrdé pšenice a masa či zeleniny. Alkoholické nápoje jsou k dostaní jen v podnicích vlastnící licenci. V době ramadánu a jiných islámských svátků se alkohol neprodává vůbec.

Tipy na výlet

Za pozornost jistě stojí město Marrakech, které si jistě vyplatí navštívit. Na starém městě obklopeném mohutnou hradbou, se nacházejí ty největší souky v Maroku. Prohlédnout si můžete také mešitu Koutoubia, vysokou školu Medresa Ben Yousseff a 12 km dlouhé rezavě červené městské hradby. Po městě je možné se nechat provézt koňskou dročkou.

Tinzit provinční hlavní město ležící 91 km jižně od Agadiru stojí také za návštěvu. Tinzit je městem stříbrotepců a je díky tomu vyhledávaným cílem výletů z Agadiru. Každý čtvrtek zde probíhají velké trhy. Město Tinzit získalo městské hradby teprve v roce 1882 za Hassana I. Velký nárůst turistů bohužel způsobil v tomto městě nárust cen.

Souk al-Had místní trh o rozloze 7 hektarů nabízí přes 2000 obchodníků. Na trhu se prodávají především potraviny, ale koupit zde můžete i různé suvenýry a umělecké výrobky či průmyslové zboží.

Napsat komentář