Informace o Egyptě

camel-1639198_1280

Egypt je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky, kolébka civilizace, s nejdelší řekou světa Nilem, země pyramid a faraonů. Hlavní město Káhira je nejlidnatějším městem Afriky. Mezi turisty je tato mnohotvárná a rozmanitá země velice oblíbená. Nejoblíbenějšími letovisky u moře jsou Hurghada a Sharm El-Sheik, kde se rozprostírají nekonečné pláže Rudého moře s příjemných vánkem. Moře skrývá překrásnou faunu a flóru a je jednou z nejvyhledávanějších míst potápěčů. Koupání je tu prakticky možné po celý rok, protože teplota vody se zde pohybuje kolem 20C a i teplnota přes den se celoročně pohybuje mezi 20 – 40 C. V noci však prudce klesá a dosti se ochlazuje. Na východních částech pobřeží počítejte zimních obdobích i s velmi studeným a prudkých větrem.

Egypt a ubytování

V Egyptě je velký výběr luxusních hotelů evropského standardu hlavně v pobřežních letoviscích. Cestovní kanceláře nabízejí po celý rok velkou nabídku zájezdů a i na last minut pořídíte luxusní hotel za přijatelnou cenu. Mimo hlavní sezónu není nutné hotely rezervovat a i v luxusních prázdninových letoviscích můžete smlouvat o cenu. Egypt nabízí nespočet ubytování bez klasifikace. Pozor však na místní studentské ubytovny, kde je opravdu nutno počítat se společnými toaletami, sprachami a obtížným hmyzem. Když budete pečlivě hledat, naleznete i levné čisté hotely.

Jídlo a pití

Egyptský jídelníček je známý svou vegetariánskou kuchyní, jelikož masa bylo vždy málo. Dneska se tradiční vegetariánké pokrmy podávají jako přílohy nebo předkrmy k jídlům masovým. Úprava masa není moc hojná, většinou se griluje, pouze rybí maso se upravuje více způsoby. Typický pokrm známí i u nás je Kebab z jehněčího nebo hovězího masa nebo Koftu, což jsou kuličky z mletého masa. Dále pak se můžete setkat s chlebovými plackami El baladi, které se namáčení do předkrmů, s obyčejnou kaší z cizrny Hummus a s kaší z vařených bobů Foul. Pro mlsné jazýčky doporučujeme Om Ali tz. Aliho matka, to je přepražená směs chleba a mléka s oříšky a rozinkami. Pro egyptská jídla celkově platí, co je syté a tučné je dobré, hojně se používá olivový olej, sezamová semínka a šafrán.

Horní Egypt

Pro Horní Egypt je typickým nápojem lahodný čaj z ibišku kardade, který se pije teplný i studený. Pokud si však tento nápoj dáte v jiné části Egyptu, smiřte se pouze s napodobeninou. Pro většinu turistů v Egyptě je největší strašák nápoj z listovaného ovoce vonící lékořicí súz. Národními nápoji je káva a čaj ahwa a šáj. Největší radost budete mít ze středně sladké kávy masbút.

Pozor na egyptskou vodu!

Nedoporučujeme pít vodu z kohoutku a i tu kupovanou si překontrolujte, jestli má originální zátku! Pivařům můžeme doporučit egyptské pivo Stella Local nebo Löwenbräu.

Pijte vino

Opravdu kvalitní nápojem v Egyptě je víno, které má tradici až do vládnutí faraonů. Vyberte si ze dvou ověřených značek Giannaclis, doporučujeme ochutnat víno bílé a značku Obélisque, ochutnejte spíše červené.

Napsat komentář