Co dělat, když je váš let zpožděný?

obrázky

Letíte na dovolenou nebo třeba na služební cestu? Dostavíte se na letiště s dostatečným předstihem vyžadovaným na odbavení a nástup do letadla, avšak na příletové tabuli či skrze letištní rozhlas se dozvíte, že bude váš let zpožděný. Strávíte tak na letišti i několik hodin a do cílové destinace přiletíte s více než 3hodinovým zpožděním. Kvůli tomuto zpoždění přijdete o část dovolené nebo o sjednané pracovní schůzky… Nezoufejte! Za tyto vzniklé komplikace a nepříjemnosti způsobené leteckým dopravcem vám může náležet finanční kompenzace ve výši až 600 euro!

Kdy vzniká nárok na odškodnění?

Nárok na finanční kompenzaci při zpožděném letu bohužel nevzniká automaticky, ale musí být splněny určité podmínky, které jsou stanoveny nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004 ze dne 11. února 2004:

  • Let musí být na příletu zpožděn o více než 3 hodiny,
  • zároveň musí být provozován evropskou leteckou společností, nebo musí začínat z místa Evropské unie.
  • Let však nesmí být zpožděn z důvodu mimořádné okolnosti, za kterou je považována situace, kterou dopravce nemůže vlastními silami ovlivnit (např. nepřízeň počasí).

shutterstock_758602234

Jaká je výše odškodnění?

Výše kompenzace není závislá na délce strávených hodin na letišti nebo na délce celkového zpoždění, ale odvíjí se od letové vzdálenosti, tedy jednoduše od délky letu měřenou v kilometrech:

  • 250 eur – let kratší než 1 500 km
  • 400 eur – let delší než 1 500 km v rámci Evropské unie, Norska, Islandu a Švýcarska, nebo mimo Evropskou unii při letu v rozmezí 1 500 – 3 500 km
  • 600 eur – let delší než 3 500 km

Jak odškodnění získat?

Ideálním postupem, kterým si usnadníte žádost o kompenzaci je, pokud na letišti požádáte příslušného pracovníka letecké společnosti o vydání zdůvodněného potvrzení o zpoždění. Abyste měli k dispozici další hmatatelný důkaz, vyfoťte si letištní tabuli, na které je napsána doba zpoždění vašeho letu. Uchovejte si letenky a palubní vstupenky, které potvrdí vaši účast na konkrétním letu. Je příhodné sledovat okolní dění na letišti, například zda ostatní lety odlétají bez zpoždění, tím by totiž mohla být následně vyloučena mimořádná okolnost v podobě špatného počasí.

shutterstock_1035201184

Následně se můžete obrátit na leteckou společnost s žádostí o vyplacení příslušné kompenzace za zpožděný sami. Pokud si však nevíte rady, nebo na vaši žádost dopravce jednoduše nereaguje, obraťte se na společnost Vaše nároky.cz, která vám finanční odškodnění pomůže získat! Spolupracující advokáti vás budou v komunikaci s protistranou zastupovat a pomohou vám získat maximální odškodnění za zpožděný let. Stačí si zadat online případ k nezávaznému posouzení. Posouzení případu je zcela zdarma. Společnost funguje na principu NO WIN NO FEE, jejich jedinou odměnou je tedy pouze provize z vyzískané částky, která jim náleží pouze v případě úspěšně vyřešeného případu. Vy tedy nic neriskujete a můžete tak pouze získat!

Napsat komentář