Ať už jsou důvody, které vás na cestách zavedou do zahraničí, jakékoli, vždy je dobré vědět, jak se zachovat ve chvíli, kdy by případně došlo k nějaké nehodě. Pokud se vám totiž na dovolené či pracovní cestě stane, že při autonehodě dojde k úhoně jak váš vůz, tak vaše osobní věci, bývá to situace velmi stresová a nepříjemná. S dobrým pojištěním ji ale zvládnete snáze. A můžete se spolehnout, že na to nezůstanete sami.
Jak se pojistit proti nehodám v zahraničí?[VK1] [HF2]
Pojištění proti autonehodě přirozeně neexistuje. Tou nejlepší radou, která krizovým situacím může účinně předcházet, je maximální obezřetnost a dodržování předpisů a pravidel. Samozřejmostí na delších cestách by měl být i pravidelný odpočinek a nepřeceňování vlastních řidičských schopností. Dále je dobré zkontrolovat rozsah své pojistné smlouvy, abyste věděli, na co všechno jste krytí a v jakých situacích vám pojišťovna může pomoci. Důležitý je například odtah vozidla, náhradní vozidlo apod. Přesto se ale může stát, že navzdory veškeré opatrnosti k nehodě v zahraničí dojde. A vy při ní můžete přijít o (všechny) své osobní věci. Co s tím?
V první řadě se pokuste zůstat v klidu a začít vše řešit, pokud možno, s rozvahou. Kontaktujte policii, případně další složky integrovaného záchranného systému, a následně se také co nejdříve spojte se svou pojišťovnou. I ta vám totiž prostřednictvím svých asistenčních služeb bude v klidném a zdárném zvládnutí krizové situace spolehlivou oporou. A to třeba i proto, že s ní můžete komunikovat v češtině a pojišťovna vám může pomoci (v rámci asistenčních služeb) zajistit i tlumočení a další asistenci na místě.
Svatá trojice: pojištění auta, pojištění majetku a cestovní pojištění
Pro cesty do zahraničí je ovšem žádoucí mít sjednáno i pojištění havarijní. U každého pojištění si také vždy před cestou ověřte, zda a v jakém rozsahu pokrývá různé asistenční služby – především odtah vozidla (ideálně zpět do ČR), zapůjčení náhradního vozu (aby pokud možno pokrylo celou dobu vašeho plánovaného výjezdu), případně náhradní ubytování, dopravu do něj apod.
Pokud při autonehodě dojde i ke zničení či poškození vašich osobních věcí, oceníte též výhody připojištění zavazadel, které vám pomůže pokrýt škody. To lze sjednat i v rámci pojištění vozidla.
Cestovní pojištění by proto mělo být schopno pokrýt nejen standardní léčebné výlohy na případné ošetření, ale ideálně též obsahovat i připojištění zavazadel. Pokud cestujete na dovolenou a vezete si s sebou sportovní vybavení, měli byste myslet i na pojištění sportovní výbavy, jejíž zničení může představovat nemalou finanční a materiální újmu.
Důležitým a užitečným pojištěním na cestách je ale – možná trochu nečekaně – rovněž tradiční a velmi oblíbené pojištění domácnosti, které se vztahuje i na osobní věci, které máte u sebe či v autě. Proto je dobré už při jeho uzavírání myslet i na tento jeho aspekt a případně do něj zahrnout i konkrétní hodnotnější věci, které s sebou obvykle na cestách míváte.
Výhodné přitom může být, pokud si všechna pojištění sjednáte u jedné pojišťovny – třeba pojišťovna Kooperativa vám při současném sjednání více smluv nabídne slevy na pojistném ve výši několika desítek procent. A když už vás nějaká nehoda na cestách potká, budete vědět, že máte v zádech spolehlivá pojištění, která vás nenechají na holičkách.