Každý odesílatel musel, musí a bude muset uspokojivě vyřešit otázku, jak zabalit balík na poštu – či pro jakéhokoliv jiného přepravce. Špatně zabalená zásilka může být odmítnuta, případně vám v případě jejího poškození nemusí být uznána reklamace. Když budete nicméně dodržovat následující návod, nic takového vám hrozit nemusí – zásilky budete balit jako opravdový profesionál!
Řešíte, jak zabalit balík na poštu? Prvním krokem je bytelná krabice
Vaše zásilka by měla být vložena ideálně do kartonové krabice. Pokud máte takovou doma – pokud možno z kartonu dvouvrstvého – můžete si gratulovat. Jinak se poptejte po kamarádech, nebo si klidně novou krabici kupte – u použitých krabic ale pozor na jejich stav! Podle druhu zboží samozřejmě volte i bytelnost lepenky. Na lehké zboží, které není příliš náchylné k poškození, postačí třívrstvá lepenka, na boží těžší a křehčí pak volte vrstev více.
Zazásobujte se bublinkovou fólií, přinejhorším si vystačte s novinami
Samotnou krabici bude potřeba důkladně vystlat – tím důkladněji, čím křehčí vaše zásilka je. Tomuto účelu slouží nejlépe bublinková fólie, pěnové granule, polystyren či podobný výplňový materiál proti mechanickému poškození. Obecně platí, že polstrování by mělo vyplňovat prostor alespoň 5 centimetrů od stěn krabice. Staré noviny jsou také možná náhrada za běžný výplňový materiál, pamatujte ale na to, že jde o náhradu neplnohodnotnou. Pokud máte lepší polstrovací materiál, využijte raději ten.
Krabici oblepte páskou
Jakmile je vaše zboží uvnitř a krabice je dostatečně vystlaná, je načase oblepit ji páskou. Snažte se volit pásku pevnou, aby se při manipulaci neodlepila či neroztrhla. Lepte v první řadě samozřejmě mezeru mezi dvěma spojovacími díly, ale raději oblepte i případné hrany a švy – lepší více, než méně, a to zejména u balíků o větší hmotnosti!
Vše zvažte a přeměřte
Buďte poctiví a udávejte pak při následném zasílání skutečné rozměry a hmotnost vaší zásilky. Konkrétně Česká pošta se řídí především rozměry, nikoliv hmotností balíku, soukromí dopravci ale většinou počítají i s hmotností. Každopádně pokud se později zjistí, že váš balík je větší a těžší, než jste napoprvé udali, může se vám stát, že budete muset rozdíl ještě dodatečně doplatit.
Balík samozřejmě označte také štítkem
Pokud používáte starou krabici, nezapomeňte z ní odstranit případné staré adresní štítky, aby při přepravě nemohlo dojít k omylu. Využíváte-li služeb pošty, můžete si na jejích stránkách vyplnit a vytisknout adresní štítek, který následně nalepíte na největší ze stran zásilky.
Adresu můžete nicméně vyplnit i ručně – případně obojí zkombinovat pro případ, že by se štítek ztratil či odlepil. Při ručním psaní napište adresu odesílatele, tedy tu vaší, do levého horního rohu největší strany balíku, adresu adresáta pak do pravého dolního rohu.
Adresy pište klasicky, jak jste zvyklí, tedy:
- Jméno a příjmení
- Ulice a číslo popisné
- PSČ a město
Dospod můžete přiložit i kontakt na vás i adresáta, abyste mohli být případně informováni o doručení či eventuálních komplikacích.
Někteří dopravci po vás štítek vyžadovat nebudou – vyplníte pouze potřebné údaje do online objednávky a dopravce pak zásilku opatří štítkem při jejím podání či vyzvednutí sám.
Nezapomeňte, pokud váš balík míří mimo Evropskou unii, bude k němu nutné ještě přiložit (přilepit v plastovém obalu či obálce) také fakturu, proforma fakturu (co je proforma faktura čtěte zde) a další potřebné dokumenty k proclení.
Jaké máte zkušenosti s balením zásilek vy? Rádi byste něco poradili ostatním? Můžete tak učinit v sekci komentářů!