První samostatný byt – cesta od rodičů k vlastnímu bydlení

young-2625346_1280

Již v období studia na střední škole jsem se nemohl dočkat, až se od svých rodičů odstěhuji do pronájmu nebo vlastního bytu. Tato myšlenka asi napadne téměř každého dospívajícího jedince. Každý k tomu může mít své důvody. Nejčastějším stimulem je asi touha po volnosti a svobodě, protože si spousta lidí s přibývajícím věkem se svými rodiči již tolik nerozumí a mají pocit, že je rodiče čím dál více omezují v jejich rozletu. Málokdo také bydlí ve společné domácnosti s rodiči v rozlehlé vile, kde má každý člen domácnosti svůj pokoj a dostatek prostoru. Pokud máte nějaké sourozence, váš prostor pro “rozlet“ to podstatně zmenšuje.

Kdy je nejlepší odejít z domova do vlastního bytu?

Sám jsem se soužitím problém neměl, bydlel jsem s rodiči v malém domě za Prahou. Na střední školu jsem musel dojíždět, na což jsem si sice po nějaké době zvykl, ale pokaždé když jsem chtěl zůstat někde s kamarády déle, musel jsem dávat pozor na čas, abych stihl poslední spoj a měl se jak dostat domů. Když jsem začal studovat na vysoké škole, zatoužil jsem po plnohodnotném studentském životě, a proto jsem se rozhodl, že se od rodičů odstěhuji.

Z různých výzkumů vyplývá, že ani rodiče si nemyslí, že by měli mladí lidé opouštět domov hned v 18 letech. Prý má takový názor i více než polovina dotazovaných lidí, ať už jsou to rodiče nebo mladí lidé, kteří si touto zkušeností prošli.

Kde vzít peníze na vlastní bydlení

Sám jsem začal nad touto otázkou přemýšlet poměrně brzy. Samozřejmě mi bylo jasné, že ještě během vysokoškolského studia si dost těžko budu schopen vydělat tolik peněz, abych si mohl pořídit vlastní byt. Později, kdy jsem se o toto téma začal více zajímat jsem se moc optimisticky necítil. V současnosti je vlastní bydlení ideálem většiny lidí v ČR. Většina lidí si očividně představuje svoje bydlení jako středně velký rodinný domek se zahradou, který není vyloženě ve městě, ale ani v nějakém satelitu. Docela naivní představa, když se nad tím zamyslíte. Realita je totiž taková, že spousta lidí si nemůže dovolit zaplatit za bydlení více, než 10 000 korun měsíčně.

Vlastní bydlení zkrátka není nic levného a v současné době se pro mnohé stává více nedostupné kvůli stále rostoucím cenám. Sám doufám, že až nastane chvíle, kdy si budu chtít koupit vlastní byt, tato situace se změní a ceny budou spíše klesat.

Často přemýšlím o tom, jak to udělat, abych si jednou mohl vlastní bydlení dovolit. Jedinou možností je začít šetřit a později si vzít půjčku. Má to v sobě docela dost úskalí – stavební spoření musíte uzavřít na poměrně dlouhou dobu. Je to asi pořád největší zhodnocení vašich peněz, ale zároveň s těmi penězi nemůžete nic moc dělat. Pak jsou tu samozřejmě různé hypotéky. O tom asi začnu do hloubky přemýšlet až v momentě, kdy začnu pořádně vydělávat. Cesta k vlastnímu bydlení je to asi nejjednodušší, ale má svá rizika.

Splácet 20 let není nic pro mě

Přečtěte si o názorech lidí, kteří po vlastním bydlení netouží. Je to určitě zajímavá myšlenka – placením hypotéky se zavážu na 20 let k neustálému stresu z toho, že se stane něco, kvůli čemu nebudu schopen splácet. Může také dojít na situaci, že si pořídím krásný byt ve čtvrti, která se zdá být dnes populární, ale za dvacet let se z ní může stát nehezká periferie a moje bydlení ztratí na hodnotě.

Dnes se podle mě hodně lidí zadlužuje, aniž by měli nějaké finanční rezervy a pak se jim snadno stane, že o svou vysněnou nemovitost přijdou. To je rozhodně něco, co mě vedlo k zamyšlení, jestli se v budoucnu na takovou cestu sám vydám. Je tu hodně pro i proti – ovšem u mě zatím převažují pozitiva. Naštěstí mám ještě dost času si to rozmyslet.

Jaká je vaše představa o tom, kde budete v budoucnu žít? Dáváte přednost hypotéce, nebo je vám bližší pronájem?

Napsat komentář