Jak zastřešit terasu?


Lidé mající vlastní zahradu by měli minimálně uvažovat o stavbě terasy. Jedná se o plácek, který přijde vhod nejen, když bude venku krásně, ale i během dešťů. Chce to však mít jednu maličkost – střechu.

Jakou střechu?

Zastřešení terasy se dá řešit více způsoby a ne všechny jsou finančně náročné. Například nepromokavá plachta stojí maximálně pár stovek a natažení dva zruční chlapi zvládnou během chvilky. Takovéto řešení však není z mnoha důvodů příliš šťastné. Jednak se po designové stránce jedná o absolutní hrůzu, jednak plachta příliš dlouho fungovat nebude. Vítr ji dříve či později potrhá nebo odnese.

O poznání lepší je využít slunečníky. Ty jsou stále relativně levné a zároveň dokáží vyrobit docela velký stín. Některé variace jsou dokonce obdařeny impregnací, avšak při skutečném slejváku je docela riziko pod něčím takovým sedět.

Z těchto důvodů je nejlepší řešením pergola. Tato finančně stále poměrně nenáročná konstrukce je s lidstvem minimálně od dob antického Řecka a pravděpodobně nám pergoly budou sloužit ještě několik dalších staletí.

Vhodný materiál

Tradiční pergoly se vyrábí ze dřeva. Tento přírodní materiál je dostatečně houževnatý na to, aby mohly pergoly spolehlivě a dlouhodobě fungovat i v našich proměnlivých klimatických podmínkách dlouhodobě.

Existují už samozřejmě i modernější suroviny, ze kterých se pergoly běžně produkují, například hliník. Ty však nejsou tak atraktivní a nehodí se do úplně každého prostředí.

Za to pergola ze dřeva obstojí jak v zenové zahradě, tak i na zanedbaném pozemku. Může skvěle doplňovat prakticky všechny objekty v okolí, například zahradní domky nebo klasické či moderní dřevěné ploty.

Současné pergoly se vyrábějí jakožto prefabrikované stavebnice, což znamená, že si je lze postavit i svépomocí. Stačí mít k dispozici adekvátní nářadí, manuál a ideálně alespoň jeden další pár šikovných rukou navíc.

Napsat komentář