Jedete do Chorvatska autem? Propočítejte si, na kolik vás cesta vyjde

city-3223241_1920

Zima skončila a léto se zdá být v nedohlednu. Jenže zeptejte se školáků, ti již stříhají metr do konce školního roku a plánují, jak stráví bezstarostné prázdniny. Připojte se k nim a popřemýšlejte nad destinací, kam a jak v létě vycestujete. Chorvatsko jednoznačně vítězí nad všemi lokalitami cenově i bezpečnostně. Dojezdová vzdálenost, snadná domluva a i cenová přijatelnost činí po mnoho let z balkánské přímořské destinace jednoznačnou volbu mnoha tuzemských cestovatelů.

Včasnou objednávkou ubytování ušetříte nemalé částky

Připočteme-li k výše zmíněným přednostem Chorvatska poměrně stabilní počasí, pláže s pozvolným přístupem do vody, výtečnou balkánskou stravu a slané moře s průzračně čistou vodou s uzdravujícími účinky, není co řešit. Vlastně je. Je potřeba si s předstihem rezervovat ubytování v termínu, který vám bude vyhovovat, a jež bude na sympatickém místě. Jako u každé sezonní nabídky platí, že v brzkém termínu jsou jak bohatší nabídky, tak cenově výhodnější podmínky. Na výběr máte množství kempů, apartmánů, hotelů i soukromých objektů k pronájmu, jež si můžete rezervovat u přímých chorvatských majitelů či prostřednictvím české cestovní kanceláře. Mnohé agentury z Česka zprostředkují kontakt s vlastníky objektů a přenesou na vás pouze povinnost platby, samy se postarají o potřebnou organizaci na místě.

Propočítejte si způsob a cenu za dopravu

K dalším otázkám patří způsob dopravy. Někdo volí cestu autobusem, jiný vlakem, mnozí cestovatelé si oblíbili cestu autem. Je poměrně snadné dopravit se do Chorvatska rychle díky moderní síti nově zbudovaných dálnic. Při průjezdu přes Rakousko, Slovinsko, Černou Horu, případně přes Slovensko a Maďarsko je třeba propočítat variantu jízdy sice delší, zato bez dálničních poplatků, anebo možnosti kratší, rychlejší cesty, ale s poplatky. Protože se každý rok ceny za dálniční známky mění, cesta autem do Chorvatska s pomocí stručného průvodce bude jednoduše vypočitatelná z pohodlí domova. Současně se informujte o tom, jak platit v Chorvatsku. Někde přijímají karty, jinde se platí kunami i eury, v některých místech akceptují české koruny – vždy však v rozdílném kurzu. Průvodce a diskuze o Chorvatsku, které si nastudujete před cestou, vám usnadní přípravy a samotný hladký průběh dovolené.

Napsat komentář