Melbourne – druhá největší australská metropole

melbourne-1603332_1280

Melbourne je druhou největší australskou metropolí a také hlavním městem státu Victoria. Vedle svých bezmála 4 milionů obyvatel se pyšní především velmi uvolněným životním stylem, perfektními kulturními a nákupními možnostmi, a tak trochu i evropskou atmosférou.

Melbourne – bývalé hlavní město Austrálie

Nynější aglomerace byla založena Johnem Batmanem jako stanová osada ve třicátých letech 19. století na základě dodnes velmi diskutované „smlouvy“ s místními domorodými kmeny. V dalších několika desetiletích místo rapidně získávalo na vlivu, především díky vývozu velmi kvalitních a objemných zásob zlata z nedalekých nalezišť. Na počátku 20. století byla tato sympatická metropole hlavním městem nově vzniklého „Australského svazu“ a do dnešní doby zůstává především kulturní a sportovní mekkou pro všechny Australany.

Melbourne – druhé největší město Austrálie

Melbourne je především jedním velkým překvapením. Najdete zde fungující tramvajovou síť, pouliční kavárny i umělce, široké ulice i evropské značky – to vše může nakonec vykrystalizovat v častý pocit, že Melbourne je mnohem evropštější než jeho „rival“ Sydney.

Centrum vás uchvátí během jednoho jediného dne. Vydejte se na plavbu po řece Yarra, obdivujte moderní a rozvernou architekturu bývalých doků, půjčte si kolo, vysedávejte na ulicích v místních kavárnách, zažijte pulsující asijskou čtvrť v okolí ulice Lt. Bourke Street, projděte si Botanickou zahradu i s kopií rodného domku mořeplavce Jamese Cooka, jeďte se podívat do okolí areálu tenisového svátku Australian Open, který tvoří srdce bývalého komplexu olympijských sportovišť z roku 1956, vydejte se za tučňáky do vesničky St. Kilda, nakupujte v mnoha místních obchodních centrech, zažijte atmosféru historického tržiště Queen Victoria Market, vnímejte tísnivou atmosféru melbournské věznice, kde byl oběšen jeden z nejslavnějších australských „bushrangerů“ Ned Kelly, shlédněte na město z nejvyšší vyhlídkové plošiny na jižní polokouli Eureka Tower, foťte, plánujte, vnímejte, užívejte …

TIP: Pro pohyb po centru je lepší vyměnit auto za historickou tramvaj. Ta na své okružní trase objíždí všechny důležité body ve městě, je zdarma a navíc je to pořádná legrace. Přehlednou mapku tramvajové trasy včetně všech podstatných informací najdete ve vstřícném informačním centru přímo v centru na Federation Square.

Mohlo by vás zajímat:

Údolí řeky Yarra je světoznámé pro svá kvalitní australská vína a díky své poloze je také velmi vděčným jednodenním výletem z Melbourne.

Dvanáct apoštolů

Dvanáct apoštolů označuje světoznámou skalní formaci na jižním pobřeží Austrálie zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *