Obytný vůz versus karavan. Čím vyrazit na dovolenou a na co si dávat pozor

oap

Období dovolených je v plném proudu. Svou letošní dovolenou už máte nejspíše naplánovanou, co tedy podniknout příští léto? Chcete si půjčit karavan nebo obytné auto? Pokud jste v tomto oboru prozatím nováčkem, pak nejspíš uvítáte více informací, které vám pomohou se rozhodnout. Obecně vzato se nedá jednoznačně určit, zda-li je lepší zvolit obytný vůz nebo karavan. Rozhodnete-li se pro koupi nebo pronájem přívěsu, setkáte se až se třetinovou cenou v porovnání s obytným autem. Obě varianty mají svá pro a proti.

Karavan nabízí více místa uvnitř vozu. Obytný vůz je však jedním kompaktním celkem, se kterým budete mít snazší manipulaci. Právě proto, že obytné vozy bývají menší, jsou vhodnější i pro řidiče s méně zkušenostmi. U řízení přívěsu je toto palčivější problém. Musíte se připravit i na některé svízelné situace, kdy budete muset manévrovat v úzkých uličkách a bude náročné se v nich vytočit se širším vozem. Pro jízdu v obytném voze vám bude stačit řidičský průkaz skupiny B. Je to z toho důvodu, že většina obytných aut se vejde do hmotnosti 3,5 tun. Ta je hraniční pro to, aby na takový typ vozidla mohl být použit řidičský průkaz skupiny B. U karavanu tento typ průkazu stačit nebude, jelikož standardně má tento typ vozidla vyšší hmotnost.

Finální rozhodnutí, zda-li obytný vůz na cesty nebo karavan bude pouze na vás. Půjčovna obytných aut doporučuje vyzkoušet si před samotnou cestou cvičnou jízdu a vyzkoušet si veškerou manipulaci s vozidel. Na tom každý pozná nejlépe, v čem se cítí dobře a v čem si cestu za poznáváním užije se svými spolucestujícími nejvíc. Nikdy byste ale neměli zapomínat na bezpečnou rychlost při jízdě. Na dálnicích doporučuje půjčovna obytných aut cestovat rychlostí 100 až 115 km v hodině, ale na ostatních silnicích raději o něco pomaleji. Při této rychlosti nebudete zásadně ovlivněni bočním větrem a také dosáhnete velmi solidní spotřeby nafty. U polointegrovaných vozů bez alkovny kolem 10 litrů na 100 km. Tolik k technickým údajům, na vše je ale dobré poptat se osobně při výběru konkrétního obytného auta v půjčovně.

Napsat komentář