Severní Amerika

map-221210_1280

Severní Amerika (anglicky North America, španělsky América del Norte nebo Norteamérica, francouzsky Amérique du Nord, nizozemsky Noord-Amerika, papiamentsky Nort Amerika, grónsky Amerika Avannarleq) je světadíl nacházející se zcela na západní a severní polokouli. Je také považována za subkontinent Ameriky. Severní Amerika je ohraničená na severu Severním ledovým oceánem, na východě Atlantským oceánem, na jihu Jižní Amerikou a na západě Tichým oceánem.

Severní Amerika pokrývá území o rozloze okolo 24 709 000 km2 a je tak po první Asii a druhé Africe třetím největším světadílem na planetě Zemi, kde zaujímá 4,8 % z celkového povrchu a 16,5 % z její pevninské části. Geograficky do Severní Ameriky patří i největší ostrov světa, Grónsko. Podle odhadu žilo na světadílu v červenci 2008 téměř 529 milionů lidí. Severní Amerika je čtvrtým nejlidnatějším světadílem, hned po Asii, Africe a Evropě. V Severní Americe se nachází 23 nezávislých států a 21 závislých území. Největší zemí je Kanada a naopak nejmenší Navassa Island, závislé území Spojených států.

Severní Amerika

Severní Amerika je 48 km širokou Panamskou šíjí napojena na Jižní Ameriku (za rozhraní obou světadílů se obvykle považuje až státní hranice mezi Panamou a Kolumbií). Z karibských ostrovů se většina přiřazuje k Severní, resp. Střední Americe. Výjimkou je souostroví Trinidad a Tobago a ostrovy spravované jihoamerickými státy. Na severozápadě je americký poloostrov Aljaška oddělen 88 km širokou Beringovou úžinou od asijské Čukotky. Na severovýchodě na americkou pevninu navazuje Kanadské arktické souostroví a Grónsko. To je odděleno 280 km širokým Dánským průlivem od Islandu, který se již řadí k Evropě (z geologického hlediska ovšem Island leží na Středoatlantském hřbetu a tedy přímo na rozhraní obou kontinentů).

Jelikož se létá do USA pravidelně, tak bylo letenek nakoupeno už skutečně hodně a rádi bychom se s vámi podělili o pár rad a tipů jak na letenky do USA. Levné letenky USA jsou významnou finanční položkou v celé sumě, kterou za dovolenou utratíte. Jelikož se většina z nás snaží získat let za co nejnižší cenu, tak zde bychom chtěli, abyste trochu zbystřili. Ono ne vždy je nejlevnější letenka výhra. Proč? Ty nejlevnější letenky do USA, jsou obvykle levné z nějakého důvodu a naše první rada zní, hledejte v čem je háček. Pozor si dejte na počet přestupů. Více jak dva už začínají být celkem otravné a vaše cesta na dovolenou se tak začíná protahovat. Že to nevadí? V podstatě si tak o dny strávené v letadlech a letištních halách zkracujete samotné cestování v Americe a přicházíte tak o možnost více vidět a více zažít. Náš tým obvykle vybírá lety s jedním přestupem.

 

Už víte, kam byste vyrazili na nejbližší dovolenou?

Existuje všeobecně přijatý názor, že Amerika byla pojmenována po italském cestovateli Amerigo Vespuccim německými kartografy Martinem Waldseemüllerem a Matthiasem Ringmannem. Vespuccci, který mezi lety 1497 a 1502 objevil Jižní Ameriku, byl první Evropan, jenž tvrdil, že Amerika není Indie, ale odlišný kontinent Evropanům dosud neznámý. V roce 1507 Waldseemüller vytvořil mapu světa, v níž umístil slovo „America“ na světadíl Jižní Ameriky, do středu dnešní Brazílie.

Termín Severní Amerika zahrnuje různé definice ve shodě s polohou a kontextem. V angličtině může být pojem Severní Amerika použit pro Spojené státy americké a Kanadu. Někdy se k těmto zemím přidávají i Grónsko a Mexiko (které je členem North American Free Trade Agreement), stejně jako ostrovy nedaleko pobřeží. V Iberoamerice a dalších částech Evropy výraz Severní Amerika označuje subkontinent Ameriku, zahrnující Kanadu, USA, Mexiko a často Grónsko, Saint Pierre a Miquelon a Bermudy. Severní Amerika (North America) je historicky často označována jinými názvy. Španělská Severní Amerika (Místokrálovství Nové Španělsko) byla často uváděna jako Severní Amerika (anglicky však Northern America), což bylo první oficiální jméno Mexika.

Mimo Severní Ameriku se ve dvacátém století celý americký kontinent (Severní, Střední a Jižní Amerika stejně jako Karibik) označoval jednoduše jako Amerika, jeden z Pěti kontinentů (dalšími čtyřmi jsou Evropa, Asie, Afrika a Austrálie). V Severní Americe lze vzhledem k její severojižní orientaci nalézt velmi různorodé typy podnebí. V oblasti Hudsonova zálivu a arktických ostrovů vládne polární klima tundry, jež směrem na jih přechází postupně v mírný pás, zaujímající většinu území Spojených států amerických. Pro Kordillery je typické vysokohorské klima ovlivňující i přilehlé kraje. Pouště a polopouště zaujímají jih Spojených států a severní provincie Mexika, dále na jih pak začínají subtropy a tropy. Na klimatické podmínky ostrovů mají kromě polohy silný vliv mořské proudy.

Severní Amerika - hodnoty

Naše druhá rada zní, dejte si na přestup dost času. Ono je nesmírně lákavé na letišti pobýt co nejméně hodin či minut, ale na druhou stranu člověk musí počítat s tím, že letecký provoz je velmi závislý na vývoji počasí. Několikrát se stalo, že se z Prahy odlétalo se zpožděním, protože v Londýně foukalo a letiště nepříjímalo, v Paříži byl velký provoz, případně se čekalo na cestující z jiného letu. Není to pravidlem, ale stává se to, a pokud pak máte na přestup pouze 50 minut, tak to je pak každá minuta drahá. Jeden náš kamarád letěl do USA přes Amsterodam, kde měl na přestup 55 minut. V Praze, jak na potvoru, lilo jako z konve, což znamenalo jediné, o hodinu zpožděný odlet z Prahy. Bohužel návazný spoj v Amsterodamu nečekal, takže je čekalo ubytování v hotelu na letišti a pokračování v cestě druhý den. Toto ale není jediný problém. Musí se “přebukovat” auto v autopůjčovně, zrušit rezervaci v hotelu v Los Angeles, zaplatit storno poplatek a najít nové ubytování, což není na poslední chvíli vůbec jednoduché. Sezóna v plném proudu a všechny cenově přijatelné pokoje obsazené. Představa noci v autě po dvou dnech cestování je tak neúnosná, že nakonec sáhnete po hotelu za 245 dolarů místo původních 58 dolarů. Nemluvě o nutnosti přepracovat itinerář.

Nejvíce zalidněnou zemí v Severní Americe jsou Spojené státy americké s 303 606 020 lidmi. Za USA následuje Mexiko s 112 322 757 lidmi. Patří tak mezi země udržující si populaci okolo 100 miliónů lidí. Kanada je s populací 32 623 490 na místě třetím. Většina ze států Karibských ostrovů má národní populaci pod jeden milion obyvatel, ačkoliv Kuba, Dominikánská republika, Haiti, Portoriko – teritorium Spojených států amerických, Jamajka a Trinidad a Tobago mají populaci vyšší než milion. Osm z největších deseti metropolitních oblastí je umístěno ve Spojených státech amerických. Všechny tyto metropolitní oblasti mají okolo 5,5 miliónů obyvatel a zahrnují metropolitní oblast New Yorku, metropolitní oblast Chicaga, metropolitní oblast Los Angeles a Dallas–Fort Worth metroplex. Zatímco většina největších metropolitních oblastí jsou uvnitř USA, Mexiko hostí největší metropolitní oblast podle počtu obyvatel v Severní Americe – Greater Mexico City. V Kanadě zase najdeme metropolitní území Greater Toronto Area, které se se svými 5,5 milióny lidmi řadí mezi deset největších. Malá vzdálenost mezi městy na hranicích Kanady – USA a Mexika – USA vede k vzestupu mezistátních metropolitních oblastí.

Spojené státy (Severní Amerika) lákají skoro každého, pořiďte si levné letenky USA a sen uskutečněte! Cestovat do Spojených států je v současné době mnohem snazší, než tomu bylo dříve, v dobách vízové povinnosti. Dnes stačí pouze vyplnit formulář na webu, koupit si letenky do USA a můžete jet. Tak proč se tedy sem nepovídat? Právě díky tomu, že za moře míří stále více našich turistů, konkurence mezi společnostmi, které nabízejí USA letenky stoupla a vy si můžete pořídit také USA letenky levně. Spojené státy jsou obrovskou zemí, která se táhne od severu k jihu severoamerického kontinentu a mezi dvěma oceány. Letenky do USA si můžete pořídit do mnoha amerických míst, která jsou značně odlišná. Nejvíce lidé asi cestují do New Yorku, největšího amerického města a plného různých národností. Levné letenky do USA si můžete objednat pomocí přiloženého formuláře, stačí pouze zvolit přesnou destinaci a také přibližné datum odletu a příletu.

USA - letenka

Panamericana v Severní Americe je část sítě cest téměř 48 tisíc kilometrů dlouhých, vedoucích přes pevninské státy celého Amerického kontinentu. Délka Panamericany není přesně daná, protože vlády USA a Kanady nikdy oficiálně neoznačily specifické cesty jako části Panamericany. Naopak Mexiko má oficiálně mnoho větví, napojujících se u hranic se Spojenými státy. Maximální délka severoamerické části Panamericany je však zhruba 26 000 km. První transkontinentální železnice ve Spojených státech byla vybudována napříč Severní Amerikou v 60. letech 19. století. Propojila železniční síť východu USA s Kalifornií na tichomořském pobřeží. Byla dokončena 10. května 1869 na Promontory Summit v Utahu a vytvořila celonárodní mechanizovanou dopravní síť, která revolucionovala obyvatelstvo a ekonomiku amerického západu, napomáhajíc přeměně na moderní dopravní systém. Spojením nesčetných východoamerických železnic s pacifickými dosáhla statutu první transkontinentální železnice a na světě nebylo většího železničního systému. Kanadská Grand Trunk Railway (GTR) dosahovala okolo roku 1867 již více než 2 055 kilometrů kolejí. Propojovala Portland, Maine a tři severní státy Nové Anglie s kanadskými atlantickými provinciemi. Mnohé státy Severní Ameriky spolupracují na sdílení telefonního systému známého jako North American Numbering Plan (NAPA). Jedná se o integrovaný systém telefonních čísel čtyřiadvaceti zemí a teritorií: Spojených států amerických a jejich teritorií, Kanady, Bermud a šestnácti karibských států.

Los Angeles, neboli L.A., je druhé největší město Spojených států amerických. Městu se přezdívá „Město andělů“ a patří mezi významná centra světové kultury, vědy, technologií, vzdělání a mezinárodního obchodu. Spolu se San Franciscem a San Josem je se řadí mezi nejvýznamnější města Kalifornie na západu USA. Celková doba letu z Prahy do Los Angeles v USA trvá kolem 15 až 20 hodin. Cena letenek z Prahy do Los Angeles se pohybuje běžně v rozmezí 15-20 000 Kč v závislosti na zvolené letecké společnosti, počtu přestupů a času rezervace letenky do USA. Pokud chcete ušetřit, tak doporučujeme rezervovat levné letenky USA do Los Angeles v dostatečném časovém předstihu.

New York, přezdívaný Big Apple, je nejlidnatějším městem Spojených států amerických. Nachází se na východním pobřeží v USA a bylo založeno Nizozemci v roce 1625. New York je významným celosvětovým obchodním, finančním a módním centrem. O New Yorku se tvrdí, že je to město, které nikdy nespí. Proto je víceméně jedno, jestli se do New Yorku vydáte v létě nebo v zimě. Vždy budete mít dostatek příležitostí k prožití zajímavé dovolené. Kam se vydat a co nezapomenout navštívit při pobytu v New Yorku? Ročně navštíví New York přes 40 milionů turistů a mezi jejich nejoblíbenější místa patří Empire State Building, divadla na Broadwayi, Central Park, New Yorská ZOO, Times Sqaure a samozřejmě Socha svobody. New York patří mezi kosmopolitní města a nejlépe to zpozorujete na jídle. Newyorská gastronomie byla ovlivněna Italy, kteří pečou výborné pečivo a pizzu. Mezi oblíbené pouliční pokrmy patří falafel, kebab, preclíky a hot-dogy. Celková doba letu z Prahy do New Yorku v USA trvá kolem 10 až 15 hodin. Cena levné letenky USA z Prahy do New Yorku se pohybuje běžně v rozmezí 13-17 000 Kč v závislosti na zvolené letecké společnosti, počtu přestupů a času rezervace letenky do USA. Pokud chcete ušetřit, tak doporučujeme rezervovat USA letenky do New Yorku v dostatečném časovém předstihu.

New York

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *