Základem dámského šatníku jsou kvalitní dámské šaty

young-woman-1745173_1280

Stejně tak, jako by měl mít každý muž v šatníku kvalitní oblek, měla by mít žena kvalitní dámské šaty (článek o využití šatů zde). Nošení dámských šatů se však řídí podle určitých módních pravidel, které je třeba znát. Určité společenské události vyžadují nějakou etiketu. V dnešní době však už nejde o tak pevně daná pravidla a určité situace povolují i uvolněnější styl oblékání. Avšak například plesy vyžadují určitý dresscode, kterým bývají právě šaty. Je tedy lepší, když se vyhnete přeplácaným šatům, které nemusí sednout vaší postavě, a dokonce mohou odhalovat víc, než byste si přály.

Kam se jednotlivé dámské šaty hodí?

Při výběru dámských šatů se jako první zaměřte na úroveň společenské události. Úroveň můžete poznat již z pozvánky. Můžeme ji rozdělit do třech základních kategorií – black tie, creative black tie a white tie (a dále samozřejmě také tematické plesy).

Black tie

Pokud zjistíte, že jde o úroveň black tie, stačí se řídit jednoduchým pravidlem – čím tmavší, tím lepší. Neznamená to však, že musí jít nutně o černé šaty, do black tie totiž spadají například i šaty rudé, či jiné decentní barvy. Vždy je ale vhodné správně zhodnotit situaci – nebudou třeba rudé šaty příliš vyzývavé? Umíte vůbec takovou barvu nosit? Pokud patříte v tomto ohledu mezi nováčky, bude lepší zvolit klasicky odstíny černé.

Creative black tie

Creative black tie je takovou modifikací black tie. Jde o to, že nemusí jít jen o upjatou černou, ale je možné ji něčím oživit. Čím? Není úplně nejlepší pouštět se do kontroverzních kousků – všeho s mírou. Nejlepší je držet se klasické úrovně black tie a něčím ji trochu oživit. Zvolte třeba flitry na oživení, black tie rozbijte nějakým bílým kouskem nebo využijte květinových vzorů. U této úrovně je také doporučená délka šatů až na zem. Nejde však o nějaké dogmatické pravidlo, ale měly byste to brát na vědomí. Rozhodně můžete sáhnout například po šatech s rozparkem či s odhalenými zády.

White Tie

S White tie úrovní se setkáte na nejprestižnějších událostech (dříve třeba prestižní udílení Oskarů, u nás jde třeba o ples v Opeře, kde se schází největší smetánka). V případě white tie není dobré pouštět se do nějakých výrazných kombinací. Základem jsou šaty až na zem, bez výjimek. V této situace je nejlepší držet se hesla – méně je někdy více. Zvolte tedy nějaké jednoduché šaty, které můžete ozvláštnit doplňky či malou kabelkou.

Jak vybrat správné dámské šaty?

Při vybírání dámských šatů byste se kromě materiálu a střihu měly zaměřit na správnou délku. Vaše pozornost by se také měla zaměřit na barvu, jelikož to je to první, co okolí zaujme.

Délka

Dříve platilo, že pokud si muž bere oblek, žena by si měla brát šaty až na zem. To už dnes však neplatí, společnost totiž volí méně striktní pravidla. Muži mohou místo obleku zvolit například jen elegantní svetr s košilí a ženy mohou obléci tříčtvrteční šaty (nikdy by však neměly být kratší než nad kolena).

Barva

U barvy je dobré dát sama na sebe a vybrat tu, ve které se cítíte nejlépe (samozřejmě v závislosti na společenské události). Obecně lze říci, že červenou by měly volit spíše tmavší blondýnky a tmavovlásky, oproti tomu modré odstíny by měly oblékat světlejší blondýnky a zelené odstíny nejvíce sluší zrzkám a ženám s kaštanovými vlasy. Pokud však nemáte cit pro barvu nechte si raději od někoho poradit.

Střih

Zvolený střih je stejně důležitý jako výše popsaná kritéria. Každému totiž sluší něco jiného, něco jiného chce skrýt a něco jiného chce dát na odiv. Střih tedy vybírejte zásadně podle postavy. Na internetu najdete spoustu článků, které vám se střihem poradí. 

Dejte si záležet i s výběrem spodního prádla – musí vám dobře padnou a naopak nesmí deformovat postavu. Hezké kousky najdete na Miorio. 

Spoléháte se při výběru společenských šatů na svůj instinkt nebo si necháváte radit od profesionálů?

 

Napsat komentář