Nejlepší lyžování ve Francii je v Tignes

Lyžování ve Francii
Lyžování ve Francii

Přemýšlíte nad tím, jaká je ta nejlepší zimní dovolená? Z vlastní zkušenosti musím říct, že lyžování ve Francii se prostě nic nevyrovná. Poměrně hodně let (už od nějakých deseti nebo jedenácti roků) jsem jezdil lyžovat po českých horách. S rodiči, ve škole na pravidelné lyžařské zájezdy, nebo později jen s partou kamarádů. Bylo to určitě fajn a nikdy jsem si neměl důvod na cokoliv stěžovat. Později, když jsem byl starší jsem byl několikrát na lyžích v Rakousku nebo v Itálii. Ale až když jsem se dostal na lyže do Francie, tak jsem si uvědomil, že není lyžování jako lyžování.

Lyžování v Tignes

Asi to bylo i díky tomu, že moje první zkušenost z lyžování ve Francii, byla v Tignes. To je podle mého asi to nejlepší lyžařské středisko ve Francii vůbec. Existuje sice celá řada dalších. Hodně lidí dává přednost Val Thorens, Les Menuires, Les Arcs nebo třeba lyžování v Montgenèvre. Ale já jsem byl prostě týdnem stráveným v Tignes naprosto uchvácen.

Obrovská výhoda Tignes (a obecně Francouzských Alp vůbec) je nadmořská výška, takže tam jen výjimečně bývá problém se sněhem. Někdy je to spíše naopak. (pokud máte pocit, že hodně sněhu nevadí, tak bych vám přál zažít zimní dovolenou na lyžích, během které napadlo 1,5 metru nového sněhu. To si pak moc nezalyžujete, protože rolby nezvládají sjezdovky upravovat.)

Francie vs. české hory

Další výhodou Francie je velikost místních areálů. Zatímco u nás v Peci pod Sněžkou kde je snad ten největší lyžařský areál v české republice najdete jen pár kilometrů sjezdovek, ve Francii má každé větší středisko minimálně desítky kilometrů a v případě Les Trois Vallées nebo Paradiski je to dokonce několik stovek kilometrů sjezdovek. Takže i když je horší počasí a málo sněhu, nebo když je zrovna vrchol sezóny a na lyže vyrazí půlka Evropy, tak na francouzských sjezdovkách to moc nepoznáte. Pro mě je prostě lyžování = Francie. Snažím se tam jezdit alespoň jednou každý rok v zimě a jeden týden na lyžích ve Francii si užiju víc než deset víkendů na českých horách.

Napsat komentář