Australie – Kata Tjuta (The Olgas)

Kata Tjuta (dříve The Olgas) je unikátní skalní komplex nedaleko monolitu Uluru (Ayers Rock) uprostřed australské pouště.

Australie - Tjuta Kata
Australie – Tjuta Kata

Kata Tjuta (dříve The Olgas) je unikátní skalní komplex nedaleko monolitu Uluru (Ayers Rock) uprostřed australské pouště. Kata Tjuta je komplexem 36 skalních dómů vystupujících zhruba 50 kilometrů západně od Uluru.

Jelikož dohromady s unikátním monolitem Uluru tvoří národní park Uluru – Kata Tjuta, byla tato oblast zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO nejen pro své podmanivé přírodní krásy, ale i pro významnou spirituální hodnotu, kterou ji místní domorodí obyvatelé přikládají.

Kata Tjuta a zdejší skalní dómy vystupují ještě o 200 výškových metrů výše než Uluru a jsou tvořeny pevným materiálem slepeným z pískovce, bahna a na povrchu také oxidů železa, což jim propůjčuje typickou rudou barvu.

Kata Tjuta je pro místní domorodé obyvatele svatyní, kde se dodnes odehrává spousta tajemných ceremonií, o nichž toho víme jen velmi málo. Od komplexu také vede několik odboček k domorodým rezervacím, kam je však bez povolení vstup zakázán.

Kata Tjuta – skalní dómy a australská poušť

Na své si zde přijdou hlavně pěší turisti, jelikož skalním komplexem vede jedna z nejkrásnějších pěších stezek v Austrálii– stezka Údolím větrů, klikatící se mezi skalními dómy s výhledy nejen do okolní rudé krajiny, ale i roklin zarostlých poříčními eukalypty a na pohoří staré stovky miliónů let.

Méně náročná alternativa se nabízí v oblasti Walpa Gorge. Navíc je v komplexu Kata Tjuta možno shlédnout působivý východ a západ slunce, a to při mnohem menším objemu turistů. Pro vytvoření skutečně komplexního obrazu o zdejší krajině je vhodné navštívit kulturní centrum u Uluru.

Kata Tjuta – skalní komplex nedaleko Uluru (Ayers Rock)

Pro pobyt v této oblasti platí stejná pravidla jako na Uluru – základem je pokrývka hlavy, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle, síťka proti mouchám a především dostatek vody (teploty zde během letních měsíců nezřídka stoupají k 45°C, a to už od dopoledních hodin).

Během letních měsíců se proto snažte veškerý program na přímém slunci vtěsnat do velmi brzkých ranních hodin (05:00-10:00). Během zimních měsíců naopak teplota v noci klesá k nule, proto je dobré mít při ruce také něco teplejšího na sebe.

A ještě jedna důležitá věc – při plánování pobytu v Rudém centru mějte na paměti, že nejen dostupnost akutní zdravotní péče, tak i pohonných hmot a potravin je velmi omezená (v blízkosti Uluru je jen jedna čerpací stanice a jeden supermarket).

TIP: Při procházkách pozorujte, jak se i na těchto zdánlivě holých skalách uchytily některé druhy odolných a pevných, pomalu rostoucích rostlin. Při troše štěstí navíc můžete pod skalními štíty pozorovat ježuru australskou či stáda velbloudů.

Může vás zajímat:

Kakadu NP

Kakadu NP je přírodní unikát na severu Austrálie, dlouhodobě označovaný jako jeden z přírodních divů světa. Je to také jedno z mála míst, kde se můžete setkat s nejstarší žijící civilizací světa v jejím původním prostředí.

Kings Canyon

Kings Canyon

Kings Canyon (též někdy přezdívaný jako “australský Grand Canyon“) je přírodní amfiteátr a výsledek eroze uprostřed nehostinné australské pouště, zhruba 350 kilometrů od Alice Springs.

Alice Springs je tradiční centrum australské pouště a důležitá zastávka pro všechny, kteří cestují po australském vnitrozemí a městem navíc vede trasa legendárního vlaku The Ghan.

Uluru (Ayers Rock)

Uluru (dříve Ayers Rock) je jeden z největších monolitů na světě a bezpochyby nejznámější ikona australské pouště.

Napsat komentář