Australie – Uluru (Ayers Rock)

Uluru (dříve Ayers Rock) je jeden z největších monolitů na světě a bezpochyby nejznámější ikona australské pouště.

Australie - Uluru (Ayers Rock)
Australie – Uluru (Ayers Rock)
Uluru (dříve Ayers Rock) je jeden z největších monolitů na světě a bezpochyby nejznámější ikona australské pouště.

Uluru je jeden z největších skalních monolitů na světě hrdě vystupující nad okolní rovinatou pouštní krajinu. Toto místo bylo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO nejen pro své podmanivé přírodní krásy, ale i pro významnou spirituální hodnotu, kterou ji místní domorodí obyvatelé přikládají.

Tento skalní obr, vystupující 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu je tvořen pískovcovými vrstvami, které jsou pokryty tenkou vrstvou oxidů železa, což monolitu propůjčuje typickou rudou barvu (a je ostatně jedním z důvodů, proč sem návštěvníci přijíždějí).

Uluru je však unikátní také svými duchovními hodnotami, které představuje pro místní domorodé obyvatele kmene Anangu(vyslov Arr-na-ngoo) v jejich systému hodnot zvaném „tjukurpa“ (vyslov Chook-orr-paa).

Uluru – obrovský monolit v poušti

Oblast nabízí několik pohodlných způsobů jak se seznámit nejen s monolitem, ale i s domorodou kulturou.

K dispozici je několik pěších vycházkových okruhů různé obtížnosti i s informačními tabulemi, nedaleké moderní kulturní centrum nabízí komplexní pohled do života a kultury domorodých obyvatel a velmi oblíbené je také pozorování východu a západu slunce.

Uluru nabízí také populární „climb“, tedy výstup na vrchol (který je ale v rozporu s místními domorodými hodnotami, a proto ho nedoporučujeme). Daleko větším zážitkem může být grilování v okolní rudé poušti, nebo inspirativní prohlídka místní galerie prastarého umění.

Uluru – ikona australské pouště

Pro pobyt v této oblasti je potřeba se dobře vybavit – základem je pokrývka hlavy, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle, síťka proti mouchám a především dostatek vody (teploty zde během letních měsíců nezřídka stoupají k 45°C, a to už od dopoledních hodin).

Během letních měsíců se proto snažte veškerý program na přímém slunci vtěsnat do velmi brzkých ranních hodin (05:00-10:00). Během zimních měsíců naopak teplota v noci klesá k nule, proto je dobré mít při ruce také něco teplejšího na sebe.

A ještě jedna důležitá věc – při plánování pobytu v Rudém centru mějte na paměti, že nejen dostupnost akutní zdravotní péče, tak i pohonných hmot a potravin je velmi omezená (v blízkosti Uluru je jen jedna čerpací stanice a jeden supermarket).

TIP: Při západu slunce pozorujte jak se mění barvy okolního horizontu od světle růžové až po tmavě fialovou. A co třeba Jižní kříž? Zajeďte si do místního kempu, odkud lze z nedaleké písečné duny pozorovat jižní oblohu posetou tisíci hvězdami!

 Může vás zajímat:

Kakadu NP

Kakadu NP je přírodní unikát na severu Austrálie, dlouhodobě označovaný jako jeden z přírodních divů světa. Je to také jedno z mála míst, kde se můžete setkat s nejstarší žijící civilizací světa v jejím původním prostředí.

Kings Canyon

Kings Canyon

Kings Canyon (též někdy přezdívaný jako “australský Grand Canyon“) je přírodní amfiteátr a výsledek eroze uprostřed nehostinné australské pouště, zhruba 350 kilometrů od Alice Springs.

Alice Springs je tradiční centrum australské pouště a důležitá zastávka pro všechny, kteří cestují po australském vnitrozemí a městem navíc vede trasa legendárního vlaku The Ghan.

Kata Tjuta (The Olgas)

Kata Tjuta (dříve The Olgas) je unikátní skalní komplex nedaleko monolitu Uluru(Ayers Rock) uprostřed australské pouště.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *