Centrum australské pouště Alice Springs

Centrum australské pouště
Centrum australské pouště – Alice Springs

Alice Springs je tradiční centrum australské pouště a důležitá zastávka pro všechny, kteří cestují po australském vnitrozemí a městem navíc vede trasa legendárního vlaku The Ghan.

Alice Springs je někdy titulováno jako hlavní město australského „outbacku“, což je do jisté míry dáno jeho polohou. Jedná se totiž o 28tisícovou oázu sevřenou uprostřed nehostinné pouště a rudých hradeb pohoří MacDonnell Ranges.

Alice Springs – hlavní centrum australské pouště

Město začalo vznikat v druhé polovině 19. století jako důležitá zastávka velbloudích karavan a ostrov života na cestě telegrafního signálu z Adelaide do Darwinu. Dnes je z „Alice“ (jak ji místní zkráceně říkají) důležitá zastávkapro všechny, kteří cestují po australském vnitrozemí – město leží zhruba v polovině Stuart Highway, dálnice protínající australský kontinent severojižním směrem.

Alice Springs – oáza v australské poušti

V „Alice“ si na své přijde opravdu každý – město je dnes důležitým dopravní uzlem, zastávkou legendárního vlaku The Ghan, je zde základna „Létajících doktorů“, jsou zde čerpací stanice, hotely, restaurace, turističtí operátoři nabízející nejrůznější výlety po celé Austrálii, supermarkety, banky, autoopravny, naleznete tu pitnou vodu, poštu, domorodé galerie i obchody s vkusnými suvenýry.

Zhruba dva kilometry za městem je muzeum bývalé telegrafní stanice, v centru města je muzeum „Létajících doktorů“ i „největší třídy na světě“ (School Of The Air). Město nabízí domorodé galerie, centrum pro výzkum pouštních oblastí, neobvyklé planetárium i vynikající informační středisko.

TIP: Zhruba dvakrát týdně zde zastavuje legendární vlak The Ghan na své cestě mezi Darwinem a Adelaide. Pokud nejste omezeni časem, nabízí jízda luxusním vlakem okouzlující pouštní krajinou lákavou příležitost jak se seznámit s ohromující rozlohou australského kontinentu. 

Může vás zajímat:

Kakadu NP

Kakadu NP je přírodní unikát na severu Austrálie, dlouhodobě označovaný jako jeden z přírodních divů světa. Je to také jedno z mála míst, kde se můžete setkat s nejstarší žijící civilizací světa v jejím původním prostředí.

Kings Canyon

Kings Canyon

Kings Canyon (též někdy přezdívaný jako “australský Grand Canyon“) je přírodní amfiteátr a výsledek eroze uprostřed nehostinné australské pouště, zhruba 350 kilometrů od Alice Springs.

Kata Tjuta (The Olgas)

Kata Tjuta (dříve The Olgas) je unikátní skalní komplex nedaleko monolitu Uluru(Ayers Rock) uprostřed australské pouště.

Uluru (Ayers Rock)

Uluru (Ayers Rock)

Uluru (dříve Ayers Rock) je jeden z největších monolitů na světě a bezpochyby nejznámější ikona australské pouště.

Napsat komentář