Australie – Kings Canyon

Kings Canyon - Australie
Kings Canyon – Australie

Kings Canyon (též někdy přezdívaný jako “australský Grand Canyon“) je přírodní amfiteátr a výsledek eroze uprostřed nehostinné australské pouště, zhruba 350 kilometrů od Alice Springs.

Kings Canyon

Kings Canyon (Královský kaňon) je ohromujícím výsledkem přírodní eroze v nehostinných podmínkách australské pouště. Kaňon leží uprostřed národního parku Watarrka, stranou od hlavní silnice Lasseter Highway, ale zajížďka k němu se určitě vyplatí. Příroda tu vytvořila unikátní amfiteátr, 100metrů hluboký rýpanec obřím krumpáčem uprostřed jinak rovinaté krajiny. V jeho svěžích zahradách přežívá více než 600 druhů flory a fauny a jeho jezírka a tůně jsou důležitou zásobárnou sladké vody.

Kings Canyon – přírodní amfiteátr uprostřed australské pouště

Kaňon nabízí jednu z nejhezčích turistických stezek v celé Austrálii, zhruba 3hodinový trek po okraji kaňonu, s výhledy nejen do jeho hlubin, ale především do okolní podmanivé pouštní krajiny.

Během treku budete svědky výsledků přírodní eroze trvající milióny let – kolmé 100metrové pískovcové stěny ploché jako dálniční billboardy, zbarvené do odstínů máslově žluté až tmavě okrové, okolní skalní homole připomínající vosí hnízda, zelené ostrovy poskytující blahodárný stín a útočiště stovkám druhů okolní fauny a flory, nesmělé mostní konstrukce s příchutí prvních objevitelů, výhledy do krajiny a perfektní značení. Pro dobrodruhy je možnost vydat se do oblasti na terénních čtyřkolkách či velbloudech.

Kings Canyon – australský Grand Canyon

Prohlídku kaňonu je potřeba vždy pečlivě plánovat, zvláště během letních měsíců s ohledem na extrémní teploty i délku treku. V zásadě zde platí stejná pravidla jako pro pohyb v jiných částech australské pouště – dostatek vody, krém na opalování, pokrývka hlavy, sluneční brýle a trocha energie sbalená na cesty. Nezapomeňte také na síťku proti mouchám.

TIP: Přivstaňte si a vyjděte na okraj kaňonu ještě před rozedněním – budete naprosto uchváceni okolním přírodním představením! 

Může vás zajímat:

Kakadu NP

Kakadu NP je přírodní unikát na severu Austrálie, dlouhodobě označovaný jako jeden z přírodních divů světa. Je to také jedno z mála míst, kde se můžete setkat s nejstarší žijící civilizací světa v jejím původním prostředí.

Alice Springs je tradiční centrum australské pouště a důležitá zastávka pro všechny, kteří cestují po australském vnitrozemí a městem navíc vede trasa legendárního vlaku The Ghan.

Kata Tjuta (The Olgas)

Kata Tjuta (dříve The Olgas) je unikátní skalní komplex nedaleko monolitu Uluru(Ayers Rock) uprostřed australské pouště.

Uluru (Ayers Rock)

Uluru (Ayers Rock)

Uluru (dříve Ayers Rock) je jeden z největších monolitů na světě a bezpochyby nejznámější ikona australské pouště.

Napsat komentář