Kuranda vesnice

Kuranda je nevelkou vesničkou vtěsnanou mezi divoké svahy tropického severu, zhruba hodinu jízdy od Cairns a nejen díky své poloze je oblíbeným námětem na jednodenní výlet. V současné době je toto místo vyhlášeno především díky historickým trhům, kde lze sehnat vše od opálů, přes sušené čajové lístky až po tradiční hudební nástroje domorodých obyvatel.

 kuranda-railway-station-3

Kuranda je nevelkou vesničkou vtěsnanou mezi divoké svahy severního Queenslandu, zhruba hodinu jízdy od Cairns a nejen díky své poloze je oblíbeným námětem na jednodenní výlet.

Počátky zdejší osady sahají do roku 1885, kdy se zde začal rozvíjet průmysl těžby dřeva, doplněný o hydroelektrárnu Barron Gorge v šedesátých letech 20. století.

V současné době je ale toto místo vyhlášeno především díky historickým trhům, kde lze sehnat vše od opálů, přes sušené čajové lístky z nedalekého pralesa Daintree až po tradiční hudební nástroje domorodých obyvatel, tzv. didgeridoo.

Kuranda – nejdelší lanovkou světa

Kuranda za svůj turistický potenciál vděčí především originálním přístupovým cestám. Zřejmě nejvyhlášenější způsob jak se sem dostat je využít nejdelší lanovku světa o celkové délce přes 7 kilometrů.

Cesta začíná dole u pobřeží Tichého oceánu, kde lze mj. shlédnout vynikající domorodé představení Tjapukai. Poté již kabina stoupá na vrchol Red Peak, pokračuje dále přes vodopády Barron Falls (které v deštné sezóně bývají překvapivě mohutné), aby svou cestu zakončila o 331 metrů výše přímo uprostřed Kurandy.

Oblíbenou aktivitou je také jízda historickým vlakem z Cairns po trase bývalé průmyslové železnice. Souprava cestou bravurně překonává několik terénních nerovností a strmých svahů, projíždí bujnou zelení okolního pralesa a pokud máte štěstí, můžete se kochat lokomotivou pomalovanou domorodými motivy.

548-photo-bf51cd4f4b3f1b67764a38fc3216da56

Historické trhy v Kurandě

Ať již využijete kteréhokoli způsobu, v Kurandě se rozhodně nudit nebudete. Brouzdejte po místních historických trzích,hledejte vkusné a originální suvenýry, rukodělné výrobky místních domorodých obyvatel, navštivte aboriginské galerie, motýlí ZOO, koalí rezervaci i ptačí svět a vše zakončete vynikající australsko-německou lahůdkou „german tucker“.

TIP: Při plánování výletu doporučujeme začít lanovkou nad okolním pralesem a až na cestě zpět využít služeb historického vlaku – především v deštné sezóně (prosinec – březen) se tak vyhnete tropickému rázu počasí, kdy se s železnou pravidelností během odpoledne obloha zatáhne a zahalí tak kabiny lanovky do neprostupné šedi.

Mohlo by vás zajímat:

Fraser Island je největší písečný ostrov světa, nacházející se u jižního pobřeží státu Queensland. Ostrov je vyhlášený především díky unikátní přírodě i originálnímu způsobu dopravy po ostrově.

Ostrovy Whitsundays

whitsunday-island-796006_1280

Ostrovy Whitsundays jsou součástí Velkého bariérového útesu, největšího korálového útesu na světě a zdejší slavná pláž Whiteheaven beach se svým bělostným odleskem je mnohdy označována jako nejkrásnější pláž světa.

Velký bariérový útes je největší korálový útes na světě. Tato unikátní živočišná stavba, rozkládající se v délce 2000 km u severovýchodního pobřeží Austrálie je také jediným organickým výtvorem na Zemi, viditelnou až z Měsíce.

Cairns je srdcem tropického severu Austrálie a opravdovou bránou na Velký bariérový útes, i proto se celá oblast těší celoročnímu zájmu turistů z celého světa.

Tropický prales Daintree

Tropický prales Daintree je nejstarší tropický deštný prales na světě a je rájem pro jednodenní turisty z Cairns, milovníky přírody, tropické zeleně, mangrovových porostů i obrovských krokodýlů.

Napsat komentář