Velký bariérový útes

 clam-170560_1280

Velký bariérový útes je největší korálový útes na světě. Tato unikátní živočišná stavba, rozkládající se v délce 2000 km u severovýchodního pobřeží Austrálie je také jedinou živočišnou stavbou na Zeměkouli, viditelnou až z Měsíce.

Velký bariérový útes se rozkládá na ploše 344 400 km² a patří ke klasickým symbolům Austrálie. Útes se táhne podél východního pobřeží celých 2000 km od proslaveného centra výroby australského rumu Bundaberg až nad Port Douglas a skládá se z celkem 2900 malých útesů a 900 ostrůvků. Navíc je to také jediná stavba živých tvorů viditelná z Měsíce.

Velký bariérový útes můžeme rozdělit na pobřežní útes (fringe reef) se spoustou ostrůvků a vnější útes (outer reef), který je bohatší na mořský život. V těchto teplých vodách existují nejbohatší a také nejbarevnější živočišná společenství jaká známe, a proto je tato oblast bezkonkurenčním turistickým kalibrem.

Velký bariérový útes – největší korálový útes světa

Velký bariérový útes nabízí nepřeberné možnosti, avšak nejčastějšími aktivitami jsou zde šnorchlování a potápění. Každodenní plavby obvykle vyrážejí z center podél pobřeží Queenslandu (hlavně Cairns, Airlie Beach, Port Douglas aj.), často se jedná o jednodenní plavby, avšak výjimkou nejsou ani několikadenní potápěčské expedice se spaním na palubě moderního katamaranu. Nejčastějšími lokalitami jsou útesy Upolu Reef, Osprey Reef, Ribbon Reef, Norman Reef, Saxon a Hastings Reef a jiné.

Velký bariérový útes – ráj pro milovníky potápění

Romantickou alternativou jsou pronájmy jachet s kapitánem. Dokonce si můžete řídit loď sami, jestliže máte potřebné zkušenosti. K dispozici jsou lodě všech světových značek, většinou s kapacitou max. 8 osob.

Tip.: Neobvyklou aktivitou může být např. let vrtulníkem nebo skok s padákem. Spousta operátorů také během svých plaveb nabízí přistání na některé z místních bělostných pláží, koupání a relaxaci doplněnou chutných tropickým obědem.

Mohlo by vás zajímat:

Fraser Island je největší písečný ostrov světa, nacházející se u jižního pobřeží státu Queensland. Ostrov je vyhlášený především díky unikátní přírodě i originálnímu způsobu dopravy po ostrově.

Ostrovy Whitsundays

whitsunday-island-796006_1280

Ostrovy Whitsundays jsou součástí Velkého bariérového útesu, největšího korálového útesu na světě a zdejší slavná pláž Whiteheaven beach se svým bělostným odleskem je mnohdy označována jako nejkrásnější pláž světa.

Kuranda vesnice

Kuranda je nevelkou vesničkou vtěsnanou mezi divoké svahy tropického severu, zhruba hodinu jízdy od Cairns a nejen díky své poloze je oblíbeným námětem na jednodenní výlet. V současné době je toto místo vyhlášeno především díky historickým trhům, kde lze sehnat vše od opálů, přes sušené čajové lístky až po tradiční hudební nástroje domorodých obyvatel.

Cairns je srdcem tropického severu Austrálie a opravdovou bránou na Velký bariérový útes, i proto se celá oblast těší celoročnímu zájmu turistů z celého světa.

Tropický prales Daintree

Tropický prales Daintree je nejstarší tropický deštný prales na světě a je rájem pro jednodenní turisty z Cairns, milovníky přírody, tropické zeleně, mangrovových porostů i obrovských krokodýlů.

Napsat komentář